100 lat temu w Pszczynie tworzyła się historia
W sobotę obchodziliśmy 100. rocznicę uchwalenia aktu 5 listopada 1916r. Z tej okazji 4 listopada w sali sesyjnej Starostwa Powiatowego w Pszczynie odbyła się konferencja naukowa z udziałem prelegentów UŚ i UJ.

- Akt 5 listopada nazywany aktem dwóch cesarzy. Przez jednych uważany za zaczątek mowy o niepodległości państwa polskiego, przez innych marginalizowany, traktowany wyłącznie, jako sposób na rekrutowanie Polaków do walki z Rosją - mówił otwierając konferencję starosta pszczyński, Paweł Sadza.
Czym był akt 5 listopada 1916r., jakie miał znaczenie i jak doszło do jego podpisania mówił dr hab. prof. UJ Marian Małecki - To wydarzenie niezwykle ważne z punktu widzenia historii Polski. To właśnie w Pszczynie w październiku 1916r. ta myśl istnienia państwa polskiego dojrzała i to tu ją tak naprawdę sporządzono - podkreślał.
Podczas konferencji wystąpili także dr Andrzej Drogoń z Uniwersytetu Śląskiego, który przedstawił wykład pn. „autonomia śląska zagrożenie czy kontynuacja myśli niepodległościowej” oraz dr hab. prof. UJ Marcin Kwiecień, który mówił o autonomii galicyjskiej jako przygotowaniu do niepodległości Polski.
Organizatorami konferencji byli: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Pro Memoria Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939, Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie oraz Wyższa Szkoła Administracji w Bielsku-Białej.
Tematyce poświęcony zostanie też spektakl pt. "Więzień Magdeburga" przygotowany przez młodzież I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie. Przedstawienie będzie można obejrzeć 10 listopada o godz. 18:00 w sali widowiskowej Pszczyńskiego Centrum Kultury.
Z kolei w budynku Wyższej Szkoły Administracji w Bielsku-Białej (Plac Marcina Lutra 7) można zwiedzić wystawę na temat Aktu 5 listopada 1916r.