Nauczyciele z "Samochodówki" na praktykach w Hiszpanii
W dniach od 12 do 16 września dziewięciu nauczycieli przedmiotów zawodowych Powiatowego Zespołu Szkół Nr 1 im. Generała Józefa Bema w Pszczynie uczestniczyło w realizacji projektu "Staże zagraniczne dla uczniów i absolwentów szkół zawodowych oraz szkolenia kadry kształcenia zawodowego" realizowanego na zasadach programu Erasmus+ i finansowanego ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój.
.jpg)
Partnerem zagranicznym Beneficjenta była firma Europroyectos Erasmus Plus S.L. mająca siedzibę w Cordobie, w Hiszpanii. Praktyki odbywały się w jednej z siedzib organizacji znajdującej się w Granadzie. Głównym celem projektu było podniesienie kompetencji zawodowych nauczycieli w zakresie kształcenia w branży fryzjerskiej i mechanicznej.
Obserwując pracę w zakładach oraz rozmawiając z pracownikami warsztatów nasi nauczyciele zapoznawali się ze strukturą organizacyjną i systemem pracy w firmie MotorDos oraz firmie produkcyjno - projektowej SIMA, a także w hiszpańskim salonie fryzjerskim. Uczestnicy stażu oprócz obserwacji pracy w zakładach zgłębiali także wiedzę na temat systemu współpracy między nauczycielami szkół zawodowych a pracownikami warsztatów i serwisów samochodowych.
Uczestnicy programu uczący przedmiotów z branży fryzjerskiej poznawali zasady kształcenia w zakładach fryzjerskich oraz zdobywali doświadczenie praktyczne biorąc udział w zajęciach teoretycznych i praktycznych w salonie kształceniowym ACADEMIA INSUA w Granadzie.
W ramach projektu jego uczestnicy zrealizowali program kulturowy, który umożliwił im poznanie kultury i historii Granady. Zwiedzili Alhambrę, a także zabytki Granady takie jak: Cathedral, Monastery of Saint Jerome, Royal Chapel, Cathusian Monastery. Interesujący również był spacer przez dwie architektoniczne specyficzne dzielnice cygańską i arabską.
Dzięki dobrej organizacji pobytu, ciekawej tematyce zajęć, zaangażowaniu i kreatywności grupy możliwa była skuteczna wymiana doświadczeń oraz poznanie nowych technik i możliwości w kształceniu zawodowym. Efektem realizacji mobilności jest wzrost kompetencji zawodowych i językowych uczestników, poprawa i zwiększenie jakości szkolnictwa zawodowego oferowanego przez naszą szkołę, co powinno odbić się pozytywnie na jej wizerunku w społeczeństwie lokalnym.
W powiatowym Zespole Szkół od wielu lat systematycznie realizowane są staże zawodowe przede wszystkim kierowane do uczniów, a także nauczycieli. Niniejszy staż realizowany w ramach projektu: „Mam wiedzę mam umiejętności nie boję się przyszłości” jest pierwszym z czterech staży (pozostałe kierowane są do uczniów naszej szkoły). W najbliższym czasie grupa 18 uczniów wyjeżdża na trzytygodniowy staż do Hiszpanii, a kolejne staże realizowane będą w Wielkiej Brytanii i Niemczech.
(źródło: PZSnr1)