III Powiatowy Konkurs Potraw Regionalnych

3 września 2009r. odbyła się trzecia edycja Powiatowego Konkursu Potraw Regionalnych „Nasze kulinarne dziedzictwo”. Tematem przewodnim były „Potrawy dożynkowe Ziemi Pszczyńskiej”. Celem konkursu jest chęć kontynuowania i przekazywania pięknych zwyczajów oraz uświadomienie piękna, wagi kultury i tradycji kulinarnych śląskiego regionu, a w szczególności powiatu pszczyńskiego.

Organizatorem konkursu jest Starostwo Powiatowe oraz Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego z Pszczyny. Ponadto co roku, dana gmina obejmuje w nim przewodnictwo, zapewniając m. in. oprawę muzyczną. W tym roku gospodarzem była Gmina Miedźna.

W konkursie uczestniczyło 12 Kół Gospodyń Wiejskich z terenu naszego powiatu. Były to następujące koła: Ćwiklice, Goczałkowice-Zdrój, Góra, Jarząbkowice, Kobielice, Kobiór, Miedźna, Poręba, Radostowice, Stara Wieś i Wisła Wielka oraz Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi w Krzyżowicach.

Każde Koło Gospodyń Wiejskich podawało zestaw potraw dożynkowych, składający się zupy, dania i deseru. Komisja konkursowa oceniała smak, oryginalność w wykorzystaniu produktów z gospodarstw rolnych, sposób podania potraw np. przystrojenie stołów oraz związek potrawy z tradycją.

Komisja Konkursowa w składzie:
Pan Józef Tetla - Starosta Pszczyński,
Pan Bogdan Taranowski - Wójt Gminy Miedźna,
Pan Andrzej Grzyb - Kierownik Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielsku-Białej,
Pan Andrzej Krawczyk - Prezes Wojewódzkiego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych oraz Pani Łucja Pudełko – Przedstawicielka losowo wybrana spośród zaproszonych Kół Gospodyń Wiejskich nie biorących udziału w tegorocznej edycji konkursu.

po degustacji przyznała następujące miejsca:

I miejsce:
Stowarzyszenie Aktywnych Kobiet na Rzecz Rozwoju Wsi w Krzyżowicach

miejsce:
Koło Gospodyń Wiejskich w Miedźnej

I miejsce: ex aequo
Koło Gospodyń Wiejskich w Górze oraz Koło Gospodyń Wiejskich w  Goczałkowicach-Zdroju,

Wszystkie Koła Gospodyń Wiejskich otrzymały nagrody oraz dyplomy pamiątkowe za udział w konkursie

Podsumowaniem całości będzie opracowana broszura z przepisami potraw regionalnych prezentowanych w powiatowym konkursie potraw regionalnych, jako element promujący ziemię pszczyńską.

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.