Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej. Zbliża się finisaż wystawy
Do 18 czerwca w siedzibie Muzeum Miejskiego w Tychach w Dawnej Młótowni można oglądać wystawę „Od myszy do cesarza wszyscy żyją z gospodarza. Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej”.

fot. Marcin Wysocki
Wystawa prezentuje dawny i współczesny roczny cykl prac gospodarskich oraz przemiany zachodzące na przestrzeni ostatnich stu lat w gospodarstwach rolnych na obszarze historycznej ziemi pszczyńskiej.
Ekspozycja jest jednym z efektów projektu badawczego Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej, dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, realizowanego przez Muzeum Miejskie w Tychach w 2015 roku.
Honorowy patronat nad wystawą objął Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, nad projektem - Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Pomysłodawczynią i koordynatorką projektu, a także autorką wystawy jest Agnieszka Szymula
z Działu Etnologii. Autorem dokumentacji fotograficznej, która zaprezentowano na wystawie, jest laureat wielu prestiżowych nagród Tomasz Liboska. Aranżację wystawy wykonał Łukasz Błażejewski.
W czerwcu zapraszamy także na wydarzenia towarzyszące wystawie. Będą to:
4 czerwca 2016, godz. 15.00
POKAZ FILMOWY
Pokaz filmu dokumentalnego z rejestracją kilku wywiadów etnograficznych dotyczących tematyki wystawy „Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej”.
Po projekcji odbędzie się spotkanie z bohaterami filmu oraz jego twórcami: Wiktorem Nygą
i Gracjanem Zającem.
11 czerwca 2016, godz. 15.00
OPROWADZANIE PO WYSTAWIE
Przez rok gospodarski z muzyką i tańcem
Podczas oprowadzania po wystawie uczestnicy przekonają się, jaką rolę odgrywało wspólne śpiewanie i muzykowanie w różnych momentach roku gospodarskiego oraz jak modernizacja
i mechanizacja wsi i rolnictwa wpłynęły na tradycyjną kulturę muzyczną i taneczną na ziemi pszczyńskiej.
Prowadzenie: Iga Fedak
18 czerwca 2016, godz. 15.00
FINISAŻ WYSTAWY
Premiera publikacji „Rok gospodarski na ziemi pszczyńskiej", podsumowującej projekt badawczy realizowany w 2015 roku, z udziałem gości i koordynatorki projektu oraz autorki publikacji - Agnieszki Szymuli. Spotkanie uświetni występ Regionalnego Zespołu Śpiewaczego Radostowianki z Radostowic. Publiczność wysłucha pieśni ludowych z obszaru historycznej ziemi pszczyńskiej.
Wstęp na wystawę oraz wydarzenia towarzyszące jest wolny.
(źródło: Muzeum Miejskie w Tychach)