Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Powiatu Pszczyńskiego
Włodarze z powiatu pszczyńskiego rozmawiali nt. usprawnienia ruchu na DK1, zapisach w planach miejscowych, zabezpieczających samorządy przed skutkami negatywnej eksploatacji górniczej, drogi technologicznej oraz oznakowania ścieżek rowerowych.

Konwent Starosty, Burmistrza i Wójtów Gmin Powiatu Pszczyńskiego to okazja do wypracowania wspólnych stanowisk, podjęcia wspólnych inicjatyw i omówienia aktualnych problemów.
Podczas konwentu, który odbył się 5 maja w gabinecie starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy, włodarze podjęli m.in. decyzję o wspólnym zakupie energii elektrycznej, rozmawiali o konieczności aktualizacji planów zarządzania kryzysowego i ochronie zabytków. Podjęli także rozmowy w sprawie zapewnienia w powiecie pszczyńskim specjalisty w zakresie psychiatrii dziecięcej. - Dzisiaj rodzice dzieci chorujących na zaburzenia psychiatryczne i neurologiczne muszą korzystać z poradni w Tychach lub Bielsku-Białej, a czas oczekiwania na wizytę jest niestety długi. Zapewnienie specjalisty w zakresie psychiatrii i neurologii to potrzeba coraz częściej zgłaszana przez dyrektorów szkół i pedagogów. Niestety, mimo moich kilkukrotnych rozmów w tej sprawie - NFZ nie wyraził zgody na to, by psychiatra z poradni z Tychów kilka razy w miesiącu diagnozował dzieci w Pszczynie. Uważam, że musimy zrobić wszystko, żeby zapewnić dostęp do psychiatry dziecięcego w powiecie pszczyńskim, dlatego zwróciłem się do wójtów i burmistrza o możliwość wyasygnowania na ten cel środków w ramach tzw. „korkowego”, czyli opłat za sprzedaż alkoholu. Jako powiat również chcemy przeznaczyć środki na ten cel - mówi starosta pszczyński, Paweł Sadza. Podczas konwentu pojawiła się propozycja umiejscowienia gabinetu specjalisty w Pszczynie.
Włodarze sporo uwagi poświęcili konieczności usprawnienia ruchu na DK1 na odcinku kobiórskim, pszczyńskim i goczałkowickim. Samorządowcy zwracali uwagę, że pokonanie tego fragmentu DK1 zajmuje wiele czasu, a w przypadku wypadków tiry rozjeżdżają gminne i powiatowe drogi. Ustalili, że wspólnie wystąpią do zarządcy drogi - Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad o wprowadzenie rozwiązań, które przyczynią się do usprawnienia ruchu, m.in. weryfikację działania sygnalizacji świetlnej, poprawę oznakowania poziomego i pionowego oraz możliwość zrealizowania bezkolizyjnych skrzyżowań z DK1 na wysokości trzech gmin. Zaproponują także zamontowanie tzw. liczników czasu do zapalenia się czerwonego światła.
Samorządowcy rozmawiali także o tzw. drodze technologicznej na odcinku od Kobióra do Goczałkowic-Zdroju. Wciąż istnieje problem ze stanem prawnym drogi. W 2012 Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów wystąpiło z wnioskiem do wojewody o komunalizację nieruchomości. Wojewoda w 2015 r. wydał decyzję odmowną. Starosta pszczyński, burmistrz Pszczyny oraz wójtowie Kobióra i Goczałkowic-Zdroju wystąpią z pismem do ministra, który będzie teraz podejmował w tej sprawie decyzję. Mieszkańcy, którzy tzw. rurociągiem dojeżdżają do swoich posesji, oczekują szybkiej naprawy drogi, a póki nie rozstrzygnie się, kto jest jej właścicielem, nie można przystąpić do remontu.
Włodarze poruszyli także kwestię zapisów w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego, zabezpieczających gminy przed negatywnymi skutkami eksploatacji górniczej. Omawiano m.in. plany spółki Studzienice, dotyczące budowy kopalni i eksploatacji węgla kamiennego ze złoża Studzienice 1, zlokalizowanego na terenie gminy Pszczyna, Kobiór, Miedźna i Bojszowy. Samorządowcy zdecydowali, że już w czerwcu spotkają się na kolejnym konwencie i skupią się na wypracowaniu wspólnego stanowiska dotyczącego zapisów w miejscowych planach zagospodarowania oraz kwestii uruchomienia powiatowej komunikacji.