Prośba o pomoc

15 sierpnia br około godz. 7.30 przez teren naszej gminy przeszła nawałnica z gradobiciem. Skutkiem nawałnicy są zniszczone uprawy zbóż, płodów okopowych, kukurydzy, ziemniaków i innych upraw, zniszczone budynki mieszkalne i gospodarcze, a także drogi gminne.

Ze wstępnych szacunków wynika, ze ucierpiały 482 gospodarstwa (Antolka -11, Bliżyce - 119, Bobolice - 13, Brzeziny - 1, Dąbrowno - 18, Gorzków Stary - 2, Mzurów - 47, Mirów - 21, Niegowa - 33, Ogorzelnik - 60, Sokolniki - 86 i Tomiszowice - 71).

Wstępnie straty podzielono według następujących typów: zboża - 289 ha, buraki - 53,5 ha, kukurydza - 153,5 ha, ziemniaki - 97,7 ha, łąk trawy -225 ha, sady - 39 ha, maliny - 3 ha, łubin - 22 ha, zboże magazynowane - 868 ton, ,siano zmagazynowane - 1426 ton, słoma zmagazynowana - 1426 ton, zerwane dachy na budynkach mieszkalnych - 44152 m2, zerwane dachy na budynkach gospodarczych - 83599 m2 -, uszkodzone samochody

Mieszkańcy ciągle zgłaszają nowe szkody co powiększa liczbę poszkodowanych.

Gmina Niegowa zwraca się z prośbą o pomoc w usuwaniu skutków gradobicia. Wpłaty pieniężne można dokonywać na konto nr 23 8281 0001 2001 0000 0736 0001 z dopiskiem "usuwanie skutków gradobicia".

Prosimy o pomoc i dalsze rozpowszechnianie informacji
Krzysztof Motyl
Wójt Gminy Niegowa

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.