Pszczyńscy i czescy uczniowie poznają początki swoich państw
W Liceum Ogólnokształcącym im. B. Chrobrego realizowany jest międzynarodowy szkolny projekt edukacyjny "Polska i Czechy w średniowieczu - polityka- gospodarka - kultura".

W tym tygodniu w "Chrobrym" gości 12 uczniów z czeskiej szkoły w Hradec Králové wraz z nauczycielami. Wszystko za sprawą polsko-czeskiego projektu, którego głównym tematem jest poznawanie historii obu państw, która wykracza poza ramy podstawy programowej. Uczniowie rozwijają także kompetencje językowe, bo porozumiewają się w języku angielskim.
Realizowany w roku szkolnym 2015/2016 projekt jest kontynuacją kilkuletniej współpracy Liceum im. Bolesława Chrobrego z partnerską szkołą (liceum) z czeskiej miejscowości Hradec Králové.
Główny temat wymiany uczniów to "Polska i Czechy w średniowieczu". - W tym roku obchodzimy 1050. rocznicę chrztu, więc postanowiliśmy zacząć od początków obu państw. Nauczanie historii zwykle jest etnocentryczne, każdy patrzy na historię ze swojej strony. A tutaj zadaniem uczniów jest m.in. przygotowanie polsko-czeskiego podręcznika o początkach obu naszych państw, gdzie Czesi mają np. zupełnie inny pogląd na Bolesława Chrobrego, niż my - mówi Barbara Lesiak, nauczycielka z "Chrobrego".
Oprócz prac warsztatowych w szkole uczestnicy projektu spędzą cały dzień w Krakowie, gdzie m.in, zwiedzą kompleks klasztorny Opactwa Benedyktynów w Tyńcu i będą uczestniczyć w warsztatach pt. "W średniowiecznym skryptorium". W planie jest też zwiedzanie Muzeum Miasta Krakowa - podziemia średniowiecznego Krakowa, a także gra terenowa.
Rewizyta w Czechach nastąpi z początkiem października 2016 r.