Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Wystawa w hali POSiR

Powiatowy Ośrodek Sportu i Rekreacji w Pszczynie zaprasza do oglądania wystawy "Górnoślązacy w polskiej i niemieckiej piłkarskiej reprezentacji narodowej - wczoraj i dziś. Sport i polityka na Górnym Śląsku w XX wieku". Ekspozycję można oglądać codziennie w godzinach otwarcia hali POSiR (Pszczyna, ul. Zamenhofa 5a) do 5 lipca.

Wystawa i publikacja przedstawiają zawiłe dzieje górnośląskich piłkarzy w XX wieku. To swoista próba ukazania powikłanej histor Górnego Śląska oraz jego mieszkańców i stosunków polsko-niemieckich w odmiennej formie, bo przez pryzmat histor sportu na Górnym Śląsku. Wystawa przede wszystkim przypomni lub też pogłębi świadomość o tym, jak wiele sportowych talentów urodziło się i wychowało na górnośląskiej ziemi, a potem - z uwagi na zawiłośc specyfikę górnośląskiej histor - grało w reprezentacjach narodowych zarówno Polski, jak i Niemiec. Działo się to często nie bez konsekwencji na osobiste losy tych ludzi. Legendy takie jak Ernest Wilimowski (Pradella), Gerard Cieślik czy Ernest Pohl, a także dzisiejsi piłkarze-Górnoślązacy - np. Miroslav Klose i Lukas Podolski - symbolizują nie tylko losy Górnego Śląska, ale i samych Górnoślązaków.

Wystawa ma też pokazać światowej rangi piłkarzy, których wydarzenia polityczne niejednokrotnie zmuszały do dokonywania najtrudniejszych wyborów - tych sportowych, jak i życiowych. Historia ich życia i kariery sportowej pokazuje, jak wielki wpływ miały wydarzenia polityczne i historyczne na bieg indywidualnych losów górnośląskich sportowców. Osiągnięcia piłkarskie śląskich futbolistów w świetle zawieruchy XX wieku są wielce pouczającą lekcją histor regionalnej i lokalnej. Jednocześnie nie zrozumiemy losów górnośląskich sportowców, jeśli obce będzie nam spojrzenie na historię Górnego Śląska z szerszej, europejskiej perspektywy.

W ramach wystawy zaprezentowany zostanie górnośląski "Wunderteam" (11 + 4), któremu nigdy nie było dane wystąpić razem na boisku. I to nie tylko dlatego, że kariery wybranych przez nas zawodników przypadały na różne okresy. Również dlatego, że piłkarze ci byli - względnie są - obywatelami Polski lub Niemiec - państw, których sąsiedztwo przez dużą część minionego stulecia nacechowane było konfliktami.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Inne wiadomości

  • Ogólne

    Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

    Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

  • Ogólne

    Nowe biuro poselskie w Pszczynie

    Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

  • Zdrowie

    Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

    W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.