Pamiętamy... Ożywiamy... Odnajdujemy zagubione i przypominamy zapomniane

30 maja br. w Woli odbyła się II Parada Ludowego Stroju Śląskiego „JAK CIE WIDZÓM, TAK CIE PISZÓM”, organizowana w ramach XVI Festiwalu Folklorystycznego. Patronat honorowy nad Paradą objęli Starosta Pszczyński Józef Tetla oraz Wójt Gminy Bogdan Taranowski. Patronat medialny „Gazeta Pszczyńska” oraz portal pszczyński www. infopres.pl

Na scenie i wybiegu zaprezentowało 12 zespołów ziemi pszczyńskiej, które oceniało Jury w składzie: Pani Jadwiga Masny, Pani Agnieszka Szymula, Pan Jerzy Kuczera i Pan Alojzy Lysko.
Na werdykt Jury wpływ miały m.in. autentyczność gwary, różnorodność strojów, oryginalność dekoracji, bogactwo rekwizytów oraz wkład pracy nauczyciel rodziców w przygotowanie prezentacji.
Zespoły prezentowały m.in. „ strój do komunije”, „małe bajtle w koszulinach”, „dziecia co mo roczek”, „oblycze – tak lotac po placu”, stroje „na Wielkanoc”, obrzęd „robiynio palmy”, „mojowe przy kapliczkach”.

Jury postanowiło przyznać:

W kategor Przedszkoli:
I m-ce ex - aequo dla Zespołu „Knefliki” z Przedszkola nr 2 w Woli oraz Zespołu „Skrzaty” z Przedszkola nr 1 w WolI m-ce ex - aequo dla Zespołów „Gryfne Bajtle” z Przedszkola nr 3 w Woli, „Maśloczki” z Przedszkola w Górze, „Miedźwianeczki” z Przedszkola w Miedźnej, „Frydusie” z Przedszkola we Frydku

W kategor Szkół:
I m-ce dla Zespołu Pieśn Tańca „Frydkowianie” ze Szkoły Podstawowej we Frydku
m-ce dla Zespołu „Korzyniec” ze Szkoły Podstawowej w Bojszowach

W kategor Dorosłych:
I m-ce ex –aequo dla Zespołu „Wolanie” z Woli oraz Zespołu „Jankowiczanki” z Jankowic
m-ce ex – aequo dla Zespołu „Swojanie” z Frydku oraz Zespołu „Bojszowianie” z Bojszów

Organizatorzy - Gminny Ośrodek Kultury w Miedźnej z s. w Woli, Zespół Oświaty i Wychowania w Miedźnej, Regionalny Ośrodek Kultury w Katowicach wraz z współorganizatorem którym jest Województwo Śląskie – składają serdeczne podziękowanie :
- Zespołom, opiekunom, instruktorom za udział w Paradzie i ogromny wkład pracy w przygotowanie prezentacji polegającej nie tylko na eksponowaniu strojów, ale też na dialogach, oprawie muzycznej i scenograf,
- Księdzu Proboszczowi za udostępnienie miejsca na imprezę,
- Ludowemu Klubowi Sportowemu „Sokół” w Woli za wielką pomoc przy organizacji Parady,
- Druhom Krzyśkow Sylwkowi z Ochotniczej Straży Pożarnej w Woli za przygotowanie znakomitej grochówki dla uczestników Parady,
- Ochotniczej Straży Pożarnej z Woli za pomoc w zabezpieczeniu imprezy oraz opiekę medyczną.

Dziękujemy sponsorom :
Hurtowni Spożywczej „SOREL” z Woli oraz Firmie „MILANO” Sp. z o.o. z Przeźmierowa
za artykuły spożywcze do grochówki oraz słodycze dla dzieci.

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.