POLSKO-CZESKA WSPŁÓŁPRACA

Maj upłynął pod znakiem polsko-czeskiej integracji. W dniach 08.05.-15.05.09 realizowany był projekt „Słoneczny Tydzień Osób Niepełnosprawnych na pograniczu polsko-czeskim”, w ramach którego odbyła się coroczna impreza dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnej – Słoneczny Tydzień, w której wzięli udział m.in. goście z Karviny.

Uczestnicy przez tydzień brali udział w wielu konkursach o charakterze sportowym, artystycznym, edukacyjnym, odwiedzili Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen- Zagroda Wsi Pszczyńskiej oraz Muzeum Zamkowe w Pszczynie.
Dla polsko-czeskiej grupy przygotowanych było też wiele atrakcji – wycieczka na Magurkę, pokaz tresury psów, przewóz bryczką po Parku Pszczyńskim oraz wspólne ognisko.
„Integracja na pograniczu – historia i sport ścieżką do wzajemnego poznania” to kolejny projekt, który realizowany był w ostatnim tygodniu maja.
Przez pięć dni młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych z powiatu pszczyńskiego oraz z pięciu czeskich szkół brała udział w rozgrywkach sportowych, zwiedziła również Muzeum Auschwitz-Birkenau, Pokazową Zagrodę Żubrów, Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej i Muzeum Zamkowe w Pszczynie. Uczestnicy wybrali się również na wycieczkę turystyczną na Przegibek, a także trenowali swoje umiejętności na basenie i ściance wspinaczkowej w Gminnym Ośrodku Sportowym w Pawłowicach.
Przedsięwzięcia realizowane były przez Powiat Pszczyński wraz ze szkołami partnerskimi – w przypadku pierwszego projektu były to Zespół Szkół Nr 3 Specjalnych im. Janusza Korczaka w Pszczynie i Základní škola w Karvinie, a przypadku drugiego – Zespół Szkół Samochodowych im. Gen. Józefa Bema w Pszczynie oraz Střední škola gastronomie a služeb z Frýdka-Místka.

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.