Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Działa przeciwgradowe w naszym powiecie

Do Starostwa Powiatowego w Pszczynie w maju i czerwcu wpłynęły informacje od dwóch przedsiębiorców z Goczałkowic-Zdroju o zainstalowaniu w ich gospodarstwach dział przeciwgradowych.

Działa są wykorzystywane do minimalizacji negatywnych skutków niebezpiecznych zjawisk atmosferycznych, takich jak grad i wyładowania doziemne, które są odpowiedzialne za zniszczenia w infrastrukturze elektrycznej i sprzęcie elektronicznym.

Przedsiębiorcy z terenu powiatu, którzy zdecydowali się zainstalować na terenie swoich gospodarstw działa informują, że są one wykorzystywane w przypadku realnego zagrożenia wystąpienia zjawiska gradu. Informacje pogodowe czerpane są z detektora burzowego zainstalowanego w Ogródku Meteorologicznym na terenie Zapory w Goczałkowicach-Zdroju. Niedługo impuls do odpalenia działa generowany będzie w nowoczesnym radarze pogodowym, który ma być instalowany na terenie powiatu pszczyńskiego.

Jaki jest mechanizm uruchamiania działa przeciwgradowego? Jak tłumaczy jeden z przedsiębiorców, zasada działania oparta jest na spalaniu acetylenu z tlenem. Z urządzenia na gradową chmurę kierowana jest kula gorącego powietrza, która sprawia, że mieszają się warstwy ciepłego i zimnego powietrza, podnosi się temperatura, co zapobiega powstawaniu zaczątków kul gradowych i kryształków lodu. Dzięki temu na ziemię zamiast gradu spada deszcz.

Użycie działa stanowi realną ochronę przed gradem nie tylko upraw na terenie danego gospodarstwa, ale w sumie terenu o powierzchni ok. 80 ha. Działo może także chronić przed wyładowaniami atmosferycznymi obszar 3 km od urządzenia.

Inne wiadomości

  • Zdrowie

    Terapia daremna - bezmiar cierpienia

    26 kwietnia w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbył się wykład „Zapobieganie terapii daremnej w szpitalu”. Prelegentem był dr n. med. Jacek Górka, ceniony internista i anestezjolog Wojskowego Szpitala Klinicznego w Krakowie oraz współautor wytycznych dot. terapii daremnej.