Komunikat Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Obrót ziemniakami jako roślinami niosącymi ze sobą szczególne ryzyko zawleczenia i rozprzestrzeniania się wielu organizmów kwarantannowych podlega specjalnym regulacjom prawnym.

Bulwy ziemniaków mogą być wprowadzane i przemieszczane na terytorium państw członkowskich (w tym Polski) jeśli są spełnione następujące warunk wymagania:
1. Podmioty prowadzące uprawę, magazynowanie, sortowanie, pakowanie, przemieszczające lub wprowadzające do obrotu ziemniaki muszą być wpisane do rejestru przedsiębiorców prowadzonego przez Wojewódzkiego Inspektora.
2. Ziemniaki muszą być zaopatrzone w odpowiednie oznakowanie tj:
ziemniaki towarowe w etykietę zawierającą numer wpisu do rejestru przedsiębiorców: producenta i kolejnych dystrybutorów oraz nr statystyczny powiatu, na terenie którego ziemniaki były uprawiane (rozporządzenie MRiRW z dnia 14 kwietnia 2004r. w sprawie sposobów oznakowania bulw ziemniaków innych niż sadzeniaki. - Dz.U. Nr 83, z dnia 27.04.2004r, poz.776). Oznakowania na opakowaniach jednostkowych dokonuje przedsiębiorca we własnym zakresie.
ziemniaki sadzeniaki w paszport roślin (rozporządzenie MRiRW z dnia 21 luty 2008 r.
w sprawie zapobiegania wprowadzaniu i rozprzestrzenianiu się organizmów kwarantannowych. -Dz. U. Nr 46, z dnia 17.03.2008 r, poz. 272. Paszporty wydawane są w jednostkach Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa.
3. Ziemniaki muszą pochodzić z powiatów wolnych od grzyba Synchytrium endobioticum - raka ziemniaka (rozporządzenie MRiRW z dnia 5 sierpnia 2004 r. w sprawie szczegółowych sposobów postępowania przy zwalczaniu i zapobieganiu rozprzestrzeniania się grzyba Synchytrium endobioticum. -Dz.U. Nr 183, z dnia 24.08.2004r, poz.1891 ze zm.).
4. Ziemniaki pochodzące z powiatów, w których występują patotypy grzyba Synchytrium endobioticum - raka ziemniaka inne niż 1(D1) – (wałbrzyski, nowotarski, suski, tatrzański, żywiecki), nie mogą być przemieszczane do innych powiatów i państw członkowskich.
5. Ziemniaki przemieszczane do państw członkowskich muszą być zaopatrzone w zaświadczenie wydane przez Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Roślin i Nasiennictwa potwierdzające niewystępowanie w part bulw ziemniaka bakter powodujących chorobę bakteriozę pierścieniową ziemniaka.
Za nieprzestrzeganie powyższych wymogów grożą sankcje karne:
1. na podstawie art. 107 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. Nr 133
z 2008 r., poz. 849 tekst jednolity) grzywna w drodze mandatu karnego,
2. na podstawie art. 108 ustawy z dnia 18 grudnia 2003 r. o ochronie roślin (Dz. U. Nr 133
2008 r., poz. 849 tekst jednolity) w przypadku wprowadzania do obrotu ziemniaków przez podmiot nie wpisany do rejestru przedsiębiorców opłata sankcyjna w wysokości 2 270 zł.
Informuje się, że przemieszczane przesyłki na terytorium Polski oraz krajów członkowskich nie spełniające przedmiotowych wymogów są przez służby ochrony roślin państw członkowskich kierowane powrotnie do miejsca pochodzenia.
Szczegółowe informacje można uzyskać w jednostkach Inspekcji Ochrony Roślin
i Nasiennictwa na terenie całego kraju ( www.piorin.gov.pl otwiera się w nowym oknie ).

Wojewódzknspektor
Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.