Rozstrzygnięto powiatowe konkursy

Po raz kolejny, tradycyjnie w kwietniu, spotkali się laureaci konkursów organizowanych przez Powiatowe Ognisko pracy Pozaszkolnej. W poniedziałek 20 kwietnia 2009 r. w auli Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego odbyło się podsumowanie ośmiu konkursów

- V Powiatowego Konkursu Ortograficznego dla szkół ponadgimnazjalnych „Złote pióro 2009”;
- V Powiatowego Konkursu Twórcy Kultury Europejskiej;
- V Powiatowego Konkursu Literackiego - Reportaż;
- V Powiatowego Konkursu Historycznego „Dziesięć lat powiatu pszczyńskiego – ludzie i wydarzenia”;
- I Powiatowego Konkursu Literackiego „Pisarze polscy” – W Soplicowie po latach”;
- Konkursu Plastycznego „W Soplicowie po latach”;
- Konkursu na prezentację multimedialną „Dziesięć lat powiatu pszczyńskiego”;
- I Powiatowego Konkursu Oratorskiego „Mój głos w ważnej sprawie. Udział młodych w walce o godność i prawa człowieka”;

We wszystkich konkursach przyznano nagrody i wyróżnienia. Nagrody otrzymali:
W Konkursie Literackim „Pisarze polscy – W Soplicowie po latach” - Anna Blacha, Anna Lipnicka, Zofia Biolik.

W Konkursie Literackim – Reportaż „Młodzi w powiecie pszczyńskim – szanse i zagrożenia” - Julia Szczepanek.

W Konkursie na prezentację multimedialną „Dziesięć lat powiatu pszczyńskiego” - Karolina Wawrzonowska, Jakub Smołka, Karolina Kempka, Marek Morkisz, Paulina Janosz, Artur Morkisz, Franciszek Chowaniec, Dorota Bołdys, Mateusz Niemiec, Łukasz Biela, Dawid Łacny, Damian Hoder, Mateusz Mucha.

W Konkursie Historycznym „Dziesięć lat powiatu pszczyńskiego – ludzie i wydarzenia” – Michalina Siuta, Dawid Łacny, Aleksandra Pojda, Małgorzata Gunia, Weronika Wojciechowska.

W Konkursie Twórcy Kultury Europejskiej - Damian Gruszka, Barbara Herbis, Karolina Kudła.

W Konkursie Oratorskim „Mój głos w ważnej sprawie. Udział młodych w walce o godność i prawa człowieka” pierwszą równorzędną nagrodę otrzymali Adam Gątarz i Mateusz Klaja. Drugą nagrodę wywalczył Marcin Konieczny, a dwie równorzędne trzecie nagrody otrzymali Jagoda Kozyra i Jakub Pieczka.

Powiatowym Mistrzem Ortograf i zdobywcą złotego pióra został uczeń LO Chrobrego Mateusz Klaja, Dwa drugie miejsca zajęły uczennice I LO w Pszczynie Marta Pudełko i Adrianna Chudy, zaś trzecią miejsce przypadło również uczennicy I LO Karolinie Korzeniowskiej.

Łącznie nagrodzono i wyróżniono 88 uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z terenu powiatu pszczyńskiego. Uroczystość podsumowania konkursów organizowanych przez POPP uświetniły występy utalentowanych młodych piosenkarek, scenki prezentujące tradycjie kuchni polskiej uwiecznione w epopei narodowej „Pan Tadeusz” oraz występ zespołu regionalnego JEDYNKA, który zaprezentował widzom program „Zabawy dziecięce”.

Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili organizację konkursów oraz nagrodzenie tak licznego grona laureatów.

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.