Maszynowy wernisaż i dyskusja o hejtingu
8 kwietnia w Bugsy's Jazz Club odbędzie się wernisaż wystawy zdjęć Zbigniewa Żupy, poświęconych festiwalowi Teatralna Maszyna Pszczyna. Otwarta zostanie też dyskusja o hejtingu.
Zbigniew Żupa fotografią zajmuje się od ponad 12 lat. Jego ulubione tematy to krajobraz oraz szeroko pojęty reportaż. Należał do Pszczyńskiej Grupy Fotograficznej, a obecnie udziela się w Stowarzyszeniu Plessart, gdzie jest odpowiedzialny za galerię “Bugsy’s”. Współpracuje również ze studiem fotograficznym Tomasza Kuligi.
Wystawę zdjęć poświęconych Teatralnej Maszynie będzie można oglądać do 5 maja.
Retrospektywa będzie okazją do odważnej próby otwarcia dyskusji na temat zjawiska hejtingu we współczesnej kulturze. W tym celu prace artysty zostaną zaprezentowane w specjalnej oprawie. Będzie to też okazja do uczestnictwa w panelu dyskusyjnym, prowadzonym przez dra Michała Rauszera, pt.: "Zbiorowe archiwum emocji czy kultura obowiązkowego komentarza?".
- Hejt zawsze odnosi się do działalności innych, nieważne, czy będzie to zorganizowanie osiedlowego pikniku, koncertu, napisanie jakiegoś tekstu, zajęcie jakiegoś stanowiska w pewnej sprawie, zaangażowanie się w coś. Wyśmiewa się zawsze zjawiska i osoby, które są „jakieś”, w ten sposób hejterstwo jest rodzajem pasożytnictwa. Hejter wydaje się być wszechmocnym panem, którego opinie i komentarze mają chłostać, tymczasem bez tego, kogo chłoszcze ta jego pańska fantazja przestaje istnieć. W tym sensie tożsamość pana jest uzależniona od niewolnika - mówi dr Michał Rauszer w wywiadzie udzielonym Wojciechowi Jakubcowi, szefowi artystycznemu festiwalu Teatralna Maszyna Pszczyna.
.jpg)
Dr Michał Rauszer to etnograf i kulturoznawca. Pracuje w Instytucie Etnologii i Antropologii Kulturowej. Zajmuje się badaniami nad tożsamością kulturową, folklorem internetowym i współczesną myślą krytyczną. Jest autorem książki pt. „Homo frajer. Nieświadome wymiary kultury.”
Bugsy's Jazz Club znajduje się przy ul. Łokietka 2 w Pszczynie. Początek spotkania o godz. 20.00.
.jpg)