Opieka nad dzieckiem ważnym elementem polityki społecznej
Jednym z zadań powiatu jest organizowanie pieczy zastępczej w przypadku, gdy rodzice z różnych powodów nie mogą zapewnić dzieciom opieki i wychowania. Piecza zastępcza sprawowana jest w formie instytucjonalnej - placówki opiekuńczo-wychowawcze oraz rodzinnej - rodziny zastępcze, rodzinne domy dziecka.

W powiecie pszczyńskim od wielu już lat stale funkcjonuje około 100 rodzin zastępczych. Ich liczba się zmienia: jedne rodziny ulegają rozwiązaniu, powstają wciąż nowe. W ubiegłym roku w naszym powiecie utworzono 7 rodzin zastępczych, w roku 2013 powstało ich aż 14. W ciągu trzech ostatnich lat w rodzinach zastępczych opiekę znalazło ponad osiemdziesięciu podopiecznych. Dla niektórych dzieci była to opieka tymczasowa, po pewnym okresie wróciły one do domu rodzinnego lub zostały adoptowane. Część dzieci nadal wychowuje się w tych rodzinach zastępczych, które przyjęły je pod swój dach.
Obecnie w rodzinnej pieczy zastępczej wychowuje się około 150 dzieci. Wiele z istniejących rodzin zastępczych to rodziny spokrewnione, część to rodziny niezawodowe, czyli osoby, które zdecydowały się przyjąć na wychowanie obce dziecko i zapewnić mu kochający dom. Pięć rodzin zastępczych to rodziny zawodowe. W najbliższym czasie planuje się powołanie kolejnej rodziny tego typu.
Wspieraniem rodzin zastępczych zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie oraz Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej.
Rodziny zastępcze otrzymują pieniądze na utrzymanie wychowywanych dzieci, a rodziny zawodowe również pensję za swoją pracę na rzecz dzieci. Wszystkimi sprawami finansowymi zajmuje się Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie.
Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej wspiera rodziny zastępcze w codziennym wypełnianiu obowiązków. Prowadzi szkolenia, grupy wsparcia, doradztwo psychologiczne, prawne. Organizuje zajęcia dla podopiecznych rodzin zastępczych korzystając przy tym ze wsparcia wolontariuszy. Do zadań Organizatora należy także przygotowanie planu pomocy dziecku oraz ocena sytuacji dziecka umieszczonego w rodzinnej pieczy zastępczej. Bardzo ważnym zadaniem Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej jest pozyskiwanie i szkolenie kandydatów do pełnienia funkcji rodzinny zastępczej. Stale prowadzony jest nabór. Obecnie kwalifikowani są kandydaci, którzy już w marcu br. rozpoczną szkolenie. Bez wątpienia potrzeby w tym zakresie istnieją nadal, bowiem nie wszystkim dzieciom udaje znaleźć się dom.
Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z 14 września 2014 r. wprowadziła kolejne zmiany w funkcjonowaniu istniejących rodzin zastępczych. Określono termin 18 miesięcy przewidziany na uregulowanie prawnej sytuacji dziecka przebywającego w pieczy zastępczej. Mamy nadzieję, że pozwoli to skrócić czas pobytu dziecka w pieczy zastępczej.
Wszystkich, którzy kiedykolwiek zastanawiali się nad przyjęciem do swojej rodziny dziecka potrzebującego domu, są zainteresowani tematem rodzicielstwa zastępczego, mają gotowość niesienia pomocy dzieciom z rodzin zastępczych zachęcamy do kontaktu z Organizatorem Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Pszczynie nr telefonu 32 449 35 15 lub zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej www. orpz.pl