70 lat temu przeszedł „Marsz Śmierci”
Mija 70 lat od ewakuacji więźniów obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Trasa tzw. „Marszu Śmierci” prowadziła przez powiat pszczyński od Miedźnej, przez Pszczynę, po Suszec i Pawłowice. Pamięć ofiar marszu po raz kolejny uczczono składając kwiaty i zapalając znicze.
W styczniu 1945 naziści niemieccy podjęli decyzję o rozwiązaniu obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Ewakuowani więźniowie maszerowali także przez Miedźną, Ćwiklice, Pszczynę, Brzeźce, Studzionkę, Suszec i Pawłowice w stronę Wodzisławia Śląskiego, skąd pociągami byli wywożeni w głąb III Rzeszy. Wielu z nich podczas marszu zmarło z zimna i wycieńczenia. Tych, którzy próbowali ucieczki esesmani rozstrzeliwali.
W miejscowościach naszego powiatu po raz kolejny upamiętniono rocznicę „Marszu Śmierci”. Starosta pszczyński Paweł Sadza wraz z przewodniczącą Rady Powiatu Barbarą Bandołą oraz członkiem zarządu Powiatu Pszczyńskiego Grzegorzem Nogłym złożyli wiązanki kwiatów przy tablicach i grobach ofiar marszu w miejscowościach powiatu pszczyńskiego.
Główne uroczystości upamiętniające ofiary „Marszu Śmierci” odbyły się w Pszczynie przy Stadionie Miejskim, gdzie ewakuowani w styczniu 1945 roku spędzili noc.
- Chcemy pamiętać i nigdy nie możemy zapomnieć o wydarzeniach, które wydarzyły się na naszej, pszczyńskiej ziemi 70 lat temu. Chciałbym podziękować wszystkim, którzy biorą udział w tych uroczystościach. Szczególne podziękowania kieruje do młodzieży. Dziś wspólnie możemy iść w „Marszu Żywych”, bo żyjemy w wolnym kraju. Pamiętajmy jednak, że wolność to nie tylko prawa, ale i obowiązki. Wolność jest naszym wspólnym zobowiązaniem - mówił starosta pszczyński Paweł Sadza.
Wiązanki kwiatów i znicze złożyli m.in. dyrektor wydziału spraw obywatelskich i cudzoziemców Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego Magdalena Szewczuk-Szturc, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Katowicach Włodzimierz Kac, wiceburmistrz Pszczyny Barbara Sopot-Zembok, przedstawiciele służb mundurowych z powiatu pszczyńskiego, reprezentanci Sybiraków i kombatanci, samorządowcy, harcerze, nauczyciele oraz uczniowie. Dzieci i młodzież ze szkół powiatu pszczyńskiego wzięli udział w „Marszu Żywych”, który ruszył spod Szkoły Podstawowej nr 7 w Ćwiklicach i dotarł pod Stadion Miejski w Pszczynie.