Będą środki unijne !

Urząd Marszałkowski 11 marca br. opublikował listę projektów wybranych do dofinansowania ze środków unijnych w ramach priorytetu 7.1.2. Modernizacja i rozbudowa infrastruktury uzupełniającej kluczową sieć drogową.

Wśród 117 wniosków z całego województwa, które przeszły pozytywnie ocenę formalną i merytoryczną 37 o najwyższej punktacji, tj, od 39.67 pkt do 33.93 (na 40 możliwych) ma szansę otrzymać dotację w wysokości do 85% wartoścnwestycji, ale nie więcej niż 1 mln euro. Powiat Pszczyński złożył 4 wnioski, z których 2, tj. Modernizacja ul. Hodowców w Wiśle Wielkiej i modernizacja ulic Wiejskiej, Bieruńskiej i Górnośląskiej w Miedźnej i Gilowicach mają szansę na uzyskanie dotacji. Kolejne dwa znalazły się na dalszych miejscach, przy czym modernizacji ulic Hallera, Złote Łany i Kasztanowej w Pszczynie i Jankowicach zabrakło 0.41 pkt do uzyskania dotacji (33.53 pkt) zaś przebudowa chodników w gminie Suszec w ciąglic Wyzwolenia otrzymała 28.60 pkt.
- Cieszymy się bardzo bo tylko 7 powiatów na 17 dostało dotacje, w tym pszczyńsk cieszyński po 2. inwestycja w Wiśle Wielkiej ma kosztować ok. 5.2 mln zł, zaś w Miedźnej ok. 5.6 mln zł i na każdą z nich otrzymamy po 3.5 mln zł dotacji. Liczymy, że może jakimś cudem uda się otrzymać środki na ulice pszczyńskie bo niewiele nam zabrakło – mówi Starosta Pszczyński Józef Tetla.
Warto dodać, że 13 marca opublikowana została lista rankingowa projektów wybranych do dofinansowania w Priorytecie 8 „Infrastruktura edukacyjna”. I tu powiatowi sprzyjało szczęście, bo znalazł się z projektem utworzenia pracowni szkolnictwa zawodowego w szkołach ponadgimnazjalnych prowadzonych przez powiat na miejscu premiowanym dotacją. Otrzymać możemy na ten cel 3.01 mln zł na ogólny koszt zadania ok. 3.5 mln zł. Nie otrzymamy środków na modernizację basenu w ZSR w Pszczynie (lista rezerwowa). Łącznie gminy naszego powiatu i powiat złożyły do konkursów na transport (7) i edukację (9) 16 wniosków (powiat 6). Dofinansowanie otrzyma jeszcze gmina Pawłowice na rozbudowę szkoły i przedszkola w Krzyżowicach, zaś pozostałe gminy w priorytecie edukacja są na liście rezerwowej. W transporcie wniosków było 3.5 krotnie więcej niż pieniędzy, zaś w edukacji aż 11 krotnie więcej.
Podać wypada, ze powiat na początku marca złożył 2 kolejne wnioski w ramach Priorytetu 8.3 Infrastruktura kształcenia ustawicznego Priorytet VI. Infrastruktura edukacyjna

Odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w powiecie pszczyńskim

Tradycyjnie przed zbliżającym się dniem Wszystkich Świętych samorządowcy z przedstawicielami Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, służb mundurowych i miejscowych szkół spotkali się, by oddać hołd poległym na ziemi pszczyńskiej - żołnierzom, powstańcom śląskim i harcerzom.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.