Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji Samorządności w dniu 7 marca 2005 roku

W poniedziałek 7 marca odbyło się posiedzenie Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu w siedzibie Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. W posiedzenidział wzięli wszyscy członkowie Komisji. Gospodarzami byli: Komendant Powiatowej Policji w Pszczynie pan Sławomir Pałasz, oraz pan Jan Wilczek jego zastępca. W posiedzeniu Komisji uczestniczył również pan Szymon Sekta - Naczelnik Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego.
Z inicjatywy gospodarzy na posiedzenie przybyli również przedstawiciele gmin w osobach pani Mar Wrona Przewodniczącej Komisji Spraw Społecznych Gminy Pszczyna oraz pana Joachima Ryguły Przewodniczącego Rady Gminy Kobiór, a także Naczelnicy różnych pionów Sekcji Policji w osobach: pana komendanta Artura Wątroby - Naczelnika Sekcji Ruchu Drogowego KPP w Pszczynie, kom. Piotra Sołtysika - Naczelnika Sekcji Kryminalnej KPP w Pszczynie, kom. Piotra Kosta - Zastępcy Naczelnika Sekcji Prewencji KPP w Pszczynie oraz nadinspektora Marka Pietrzyka - Komendanta Komisariatu Policji w Pawłowicach.
Głównym tematem posiedzenia była analiza stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Pszczyńskim w 2004r.

Pan Komendant Sławomir Pałasz przedstawił informacje na temat stanu bezpieczeństwa i porządku publicznego w Powiecie Pszczyńskim w 2004 roku m.in. w zakresie:
I. Przestępstw stwierdzonych w tym:
1. Ujęć sprawców na gorącym uczynku.
2. Ilości zdarzeń w wybranych kategoriach w poszczególnych gminach powiatu w porównaniu do roku 2003.
3. Miejsca lości dokonanych kradzieży z włamaniem oraz kradzieży mienia w porównaniu do roku 2003.
4. Stanu zagrożenia wybranych kategor przestępstw: rozboje, bójk pobicia, kradzieże z włamaniem do domów i mieszkań, kradzieży samochodów.
. Działań prewencyjnych realizowanych na terenie powiatu w 2004 roku.

Na uwagę zasługuje informacja, iż w roku 2004 odnotowano znaczny wzrost ujęć sprawców na gorącym uczynku, w tym szczególnie sprawców przestępstw kryminalnych a także odnotowano stały wzrost wykrywalności sprawców średnio od 1,7 % do 41,7 %. Za niepokojące natomiast należy uznać wzrost przestępczośc to aż o 15,8 % w stosunku do roku 2003.

Członkowie Komisji pozytywnie ocenili działalność Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie w zakresie wzmacniania współpracy z samorządami gmin i powiatu. Za bardzo istotne uznali również dalsze wzmacnianie działań prewencyjnych, także współdziałanie z radami osiedli, radami sołeckimi oraz potrzebę konsekwentnego egzekwowania prawa.
Z działań perspektywistycznych natomiast za pierwszoplanowe zadanie Komisja uznała dążenie do rozbudowy Komendy i remontu dotychczasowego obiektu.

Analiza stanu bezpieczeństwa w powiecie pszczyńskim za 2004 rok była przedmiotem obrad Rady Powiatu Pszczyńskiego na sesji w dniu
16 marca br.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.