Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 9 maja 2005 roku.

„Ochotnicze Straże Pożarne – wizyta w jednostkach Gminy Pawłowice, Suszec i Kobiór”, to cel wyjazdowego posiedzenia Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu, które odbyło się w dniu 9 maja br. W posiedzeniu prowadzonym przez Przewodniczącego Komisji Pana Zygmunta Jelenia udział wzięli wszyscy członkowie Komisji oraz zaproszeni goście w osobach:
- Pana Leszka Szpejny – Komendanta Powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
- Pana Janusza Żmija – Naczelnika Wydziału Komendy Powiatowej Panstwowej Straży Pożarnej w Pszczynie,
- Pana Romana Szopy – Sekretarza Gminy Suszec,
- Pana Szymona Sekty – Naczelnika Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Gospodarzami byli:
1) w Ochotniczej Straży Pożarnej Pawłowice - Pan Alojzy Krosny - Prezes OSP Pawłowice oraz Pan Joachim Muras - Naczelnik OSP Pawłowice,
2) w Ochotniczej Straży Pożarnej Suszec - Pan Jan Koch - Prezes OSP Suszec,
3) w Ochotniczej Straży Pożarnej Kobiór - Pan Eryk Kłos - Prezes OSP Kobiór oraz Pan Mariusz Fityka – Zastępca Naczelnika OSP Kobiór.

Ochotnicza Straż Pożarna w Pawłowicach włączona jest do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego i liczy 25 członków (jednostka posiada 5 drużyn pożarniczych młodzieży w tym kobiecą drużynę pożarniczą). W swoim wyposażeniu jednostka dysponuje samochodem ciężarowym do akcji gaśniczych, sprzętem do usuwania kokonów os i szerszeni oraz ubraniami bojowymi. OSP Pawłowice co roku bierze udział w konkursach szkoleniowych na szczeblu krajowym oraz uczestniczy w zawodach sportowo-pożarniczych, gdzie uzyskuje wysokie wyniki. Obecnie jednostka oczekuje na zakup nowego samochodu z wyposażeniem do ratownictwa drogowego, który zostanie sfinansowany przez Gminę Pawłowice.

Ochotnicza Straż Pożarna w Suszcu nie jest włączona do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego. Jednostka liczy 65 członków i w jej skład wchodzą: OSP Kryry, OSP Mizerów, OSP Rudziczka oraz Straż Pożarna Zakładowa przy KWK „Krupiński”. W wyposażeniu jednostki znajduje się samochód ciężarowy do akcji gaśniczych. W najbliższym czasie OSP planuje ocieplenie budynku, odwodnienie, malowanie pomieszczeń oraz zakup sprzętu strażackiego (hełmy z atestem oraz węże strażackie). Co roku OSP Suszec przeprowadza akcję zbiórki szkła oraz w okresie zimowym organizuje kuligi.

Ochotnicza Straż Pożarna w Kobiórze liczy 38 członków (18 członków zostało przeszkolonych). Jednostka posiada młodzieżowe drużyny pożarnicze, dysponuje również zbiornikiem wody. Do najpilniejszych potrzeb OSP Kobiór należy zakup agregatu prądotwórczego, węży strażackich do zawodów sportowo-pożarniczych, motopompy oraz piły do cięcia drzewa, W najbliższym czasie planowany jest remont dachu siedziby OSP Kobiór (jego nadbudowa), która pozwoli uzyskać kolejne pomieszczenia dla potrzeb jednostki.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.