Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 6 czerwca 2005 roku

Tematem posiedzenia Komisji w dniu 6 czerwca br. było „Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie – realizacja zadań statutowych”. W posiedzeniu prowadzonym przez Pana Zygmunta Jelenia – Przewodniczącego Komisji udział wzięło 7 członków Komisji oraz Pani Joanna Czakańska – Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pszczynie, która omówiła zadania PCPR realizowane, zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych, (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późniejszymi zmianami) oraz ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U Nr 64, poz. 593). Zadania własne Powiatu realizowane są w następującym zakresie:
1) prowadzenia specjalistycznego poradnictwa;
2) organizowania opieki w rodzinach zastępczych, udzielania pomocy pieniężnej na częściowe pokrycie kosztów utrzymania umieszczonych w nich dzieci oraz wypłacania wynagrodzenia z tytułu pozostawania w gotowości przyjęcia dziecka albo świadczonej opiek wychowania niespokrewnionym z dzieckiem zawodowym rodzinom zastępczym;
3) zapewnienia opiek wychowania dzieciom całkowicie lub częściowo pozbawionym opieki rodziców,
przez prowadzenie ośrodków adopcyjno-opiekuńczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych;
4) pokrywania kosztów utrzymania dzieci umieszczonych w placówkach opiekuńczo-wychowawczych i w rodzinach zastępczych;
5) pomocy w integracji ze środowiskiem osób mających trudności w przystosowaniu się do życia, młodzieży opuszczającej placówki opiekuńczo-wychowawcze typu rodzinnego i socjalizacyjnego, domy pomocy społecznej dla dziec młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie, domy dla matek z małoletnimi dziećm kobiet w ciąży, rodziny zastępcze oraz schroniska dla nieletnich, zakłady poprawcze, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze lub młodzieżowe ośrodki wychowawcze, mających braki w przystosowaniu się;
6) prowadzenia i rozwoju infrastruktury domów pomocy społecznej oraz umieszczanie w nich skierowanych osób;
7) prowadzenia mieszkań chronionych oraz powiatowych ośrodków wsparcia;
8) prowadzenia ośrodków interwencji kryzysowej;
9) udzielania informacji o prawach i uprawnieniach.

Dodała, że w najbliższym czasie planuje się utworzenie tzw. zastępczej rodziny zawodowej (wielodzietnej lub specjalistycznej dla dzieci niedostosowanych społecznie lub niepełnosprawnych), która funkcjonować będzie na zasadzie umowy zlecenia.

Do głównych problemów PCPR w Pszczynie należy infrastruktura jednostki tzn. brak odpowiednich pomieszczeń na prowadzenie terap psychologicznej oraz brak siedziby dla Ośrodka Interwencji Kryzysowej.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.