Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji w dniu 8 czerwca 2005 roku

Przygotowanie i omówienie materiałów do sesji tematycznej „Rolnictwo w Powiecie Pszczyńskim w warunkach integracji europejskiej” to temat posiedzenia Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 8 czerwca br. W posiedzeniu prowadzonym przez Przewodniczącego Komisji Pana Grzegorza Nogłego udział wzięło 9 członków Komisji oraz zaproszeni goście w osobach: pani Sabiny Ciszewskiej – Sęk - Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pszczynie, pana Ryszarda Harazina - Członka Zarządu Śląskiej Izby Rolniczej w Katowicach, pana Czesława Smusza - Kierownika Powiatowego Biura Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Pszczynie oraz pani Mar Adamczyk – Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrany Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie. W/w omówili materiały, które będą przedstawione na sesji Rady Powiatu w dniu 22 czerwca br., dotyczące m.in.:
- ilości zarejestrowanych producentów rolnych (zarejestrowanych jest 74 189 producentów rolnych z terenu naszego powiatu, co stanowi 3,8% ogółu producentów rolnych z terenu województwa śląskiego, co oznacza 12 /17 miejsce w województwie śląskim),
- ilości rejestracji produktów rolnych,
- ilości przyjętych wniosków o przyznanie płatności bezpośredniej w podziale na gminy (stan na 06.06.05 r.),
- realizacjlości środków pomocowych dla rolników i obszarów wiejskich w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego „Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego i rozwój obszarów wiejskich 2004-2006” (stan na dzień 06.06.05 r.),
- ilości przyznanych rent strukturalnych,
- wyników ubiegłorocznej kampan dopłat bezpośrednich,
- danych z zakresu rejestracji zwierząt itp.

W toku dyskusji członkowie Komisji zwrócili uwagę na konieczność zamieszczania w Gazecie Pszczyńskiej wydawanej przez Centrum Przedsiębiorczości w Woli S.A istotnych informacji na temat szkoleń, ofert itp. skierowanych do przedsiębiorców, rolników oraz jednostek powiatowych.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.