Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji w dniu 21 czerwca 2005 roku

„Problematyka ubezpieczeń rolników – spotkanie z dyrekcją KRUS”, to temat ostatniego posiedzenia Komisji Gospodarki (...) w dniu 21 czerwca br. W Komisji udział wzięło 11 członków Komisji oraz zaproszeni goście w osobach Pani Mirosławy Wojciech Kierownika Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Pszczynie, Pana Czesława Smusza Kierownika Powiatowego Biura Agencji Rozwoju i Modernizacji Rolnictwa w Pszczynie, Pani Gabrieli Zając – Skarbnika Powiatu oraz Pani Mar Adamczyk Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Pani Kierownik Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Pszczynie przekazała, że Ustawa z dnia 2 kwietnia 2004 roku o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 30 kwietnia 2004 r. Nr 91, poz. 873), obowiązująca od 2 maja 2004 roku, zmienia bądź uchyla część przepisów ustawy z 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1998 r. Nr 7 poz. 25 ze zm.). Od 2 maja 2004 roku z prawa do ubezpieczenia w KRUS, zgodnie z art. 1 znowelizowanej ustawy, mogą korzystać zarówno polscy rolnicy, jak i obywatele państw członkowskich UE, podejmujący osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w gospodarstwie położonym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Do podstawowych zadań KRUS wynikających z ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników należą:
· obsługa ubezpieczonych rolników i świadczeniobiorców Kasy (emerytów i rencistów) w sprawach dotyczących obejmowania ubezpieczeniem społecznym rolników i opłacania składek na to ubezpieczenie;
· przyznawanie świadczeń emerytalno-rentowych oraz wypadkowych, chorobowych i macierzyńskich oraz świadczeń pozaubezpieczeniowych, wypłacanych w zbiegu ze świadczeniami z ubezpieczenia społecznego rolników;
· realizacja własnego, dwuinstancyjnego systemu orzecznictwa lekarskiego w postępowaniu dowodowym dla ustalenia prawa ubezpieczonych do świadczeń rentowych i oszkodowawczych, których przyznanie wymaga medycznej oceny stanu zdrowia lub oceny następstw wypadku w związku z pracą rolniczą;
· działalność prewencyjna na rzecz zapobiegania wypadkom przy pracy rolniczej i chorobom zawodowym,
· prowadzenie nieodpłatnej, dobrowolnej rehabilitacji leczniczej dla osób uprawnionych do świadczeń w KRUS, zagrożonych niezdolnością do pracy lub wykazujących długotrwałą niezdolność do wykonywania pracy zawodowej w gospodarstwie rolnym,
· wspieranie ubezpieczeń wzajemnych.

W dalszej kolejności pani Kierownik poinformowała, iż placówka KRUS w Pszczynie, obsługuje 12 gmin tj. Brzeszcze, Bestwinę, Czechowice Dziedzice, Zebrzydowice, Goczałkowice - Zdrój, Kobiór, Pszczynę, Suszec, Bojszowy, Dąbrowę Górniczą. Ogółem liczba zarejestrowanych w pszczyńskim KRUS wynosi 5.771 osób, z czego osób czynnych jest 2.914.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.