Zespół Wolanie na IX Międzynarodowym Festiwalu Spółdzielczych Zespołów Artystycznych

W dniach 3 – 5 października br. w Polanicy Zdroju odbył się IX Międzynarodowy Festiwal Spółdzielczych Zespołów Artystycznych „Tęcza Polska”. Powiat pszczyński, Gminę Miedźna reprezentował Zespół Pieśni i Tańca „Wolanie” z Woli.

Organizatorem Festiwalu była Krajowa Rada Spółdzielcza oraz miasto Polanica Zdrój a patronat nad imprezą objął Wicepremier Rządu RP Waldemar Pawlak oraz Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski.
Tęcza Polska uznawana jest za jedną z największych i najważniejszych tego typu imprez w Polsce. Festiwal cieszy się ogromnym zainteresowaniem publicznośc jest autentycznym świętem folkloru. Niewątpliwą atrakcją przeglądu była barwna i rozśpiewana parada zespołów połączona z tanecznymi prezentacjami.
Podczas Festiwalu na scenie Teatru Zdrojowego zaprezentowały się zespoły z całej Polski. Wystąpiły też zespoły zagraniczne m.in. z Litwy i Czech. Jury nie miało więc łatwego zadania: porównać i ocenić tak szerokie spektrum spółdzielczej twórczości.
Grand Prix Festiwalu zdobył zespół „Poloneziaki” z Bielawy oraz „Sądeczanie” z Nowego Sącza. Zespół „Wolanie” otrzymał wyróżnienie – nagrodę Banku Spółdzielczego
w Piasecznie.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.