Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 3 października 2005 roku

Tematem ostatniego posiedzenia Komisji Samorządności (...) prowadzonego przez Przewodniczącego Pana Zygmunta Jelenia był „Szpital Powiatowy – funkcjonowanie i perspektywy rozwoju” . W posiedzenidział wzięło 6 członków Komisji oraz Pani Joanna Krzystolik Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Pszczynie.
Pani Dyrektor ZOZ zapoznała komisję z perspektywami rozwoju Szpitala Powiatowego w Pszczynie na najbliższe lata. Przekazała, iż w 2006 roku planowane są zmiany organizacyjne, wynikające ze zmiany rodzaju kontraktowanych świadczeń przez Narodowy Fundusz Zdrowia, zmierzające do obniżenia kosztów funkcjonowania zakładu oraz poprawy warunków udzielania świadczeń zdrowotnych. W związku z powyższym w 2006 r. nastąpi likwidacja Oddziału dla Przewlekle Chorych, ponieważ od tego roku Narodowy Fundusz Zdrowia nie przewiduje finansowania świadczeń realizowanych w w/w Oddziałach. Szpital zamierza również poszerzyć zakres świadczonych usług w ramach kontraktu, związanych z procedurami chirurgicznym ortopedycznymi oraz przeniesienie Poradni Przeciwgruźliczej z budynku Palais do Szpitala. W przyszłym roku planowana jest również modernizacja gospodarki cieplnej Szpitala (prace realizowane będą ze środków WFOŚiGW - pożyczka i dotacja). Na rok 2006 planowane były również prace związane z reorganizacją Oddziału Położniczo – Ginekologicznego, który miał funkcjonować na dwóch, a nie jak dotychczas trzech piętrach (na zwolnionym piętrze miał zostać utworzony Oddział Chorób Wewnętrznych o profilu kardiologicznym). Prace związane z reorganizacją zostały jednak wstrzymane, ponieważ pomieszczenia po ginekolog w opin architekta, będą nie wystarczające do funkcjonowania takiego Oddziału.

Na zakończenie posiedzenia radny Zbigniew Łebecki poinformował o nowo utworzonym Stowarzyszeniu na Rzecz Wspierania Edukacji Dziec Młodzieży „OMNIBUS”, którego siedziba mieści się w Pszczynie-Porębie, przy ulicy Gen. Świerczewskiego 10.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.