Z prac Komisji Finansów

Posiedzenie Komisji w dniu 27 października 2005 roku

W ostatnim posiedzeniu Komisji Finansów, prowadzonym przez jej Przewodniczącego Józefa Czysza udział wzięło 5 członków Komisji oraz Gabriela Zając Skarbnik Powiatu Pszczyńskiego i Maria Adamczyk Naczelnik Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Tematami posiedzenia była:
„Analiza realizacji planu finansowego przez
Powiatowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych”
„Wykonanie budżetu Powiatu Pszczyńskiego za I kwartały 2005 r."

Naczelnik Wydziału Rolnictwa (...) przekazała, że na dzień 30 września 2005 r. realizacja dochodów z PFOŚiGW wyniosła 395.303,11 zł. i na koniec roku wykonanie będzie mniejsze niż zaplanowano. Na planowane wydatki z PFOŚiGW w 2006 r. składają się m.in.:
- ciąg dalszy termomodernizacji budynku Starostwa Powiatowego w Pszczynie (wymiana drzwi w Wydziale Komunikacji, wymiana drzwi od strony parkingu oraz dokończenie wymiany instalacji c.o.),
- modernizacja budynku Komendy Straży Pożarnej w Pszczynie,
- urządzenie zieleni wokół budynku Starostwa Powiatowego.
Obecnie w budynku Starostwa trwają prace związane z częściową wymianą instalacji c.o i dodatkowo planuje się wymianę dużego okna, znajdującego się na półpiętrze budynku.
Skarbnik Powiatu, przedstawiła informację z wykonania dochodów i wydatków budżetu Powiatu Pszczyńskiego za I kwartały br.
Wydatki budżetu Powiatu za I kwartały 2005 r. wykonane zostały w kwocie 32.880.350 zł., tj., w 65% w stosunku do planu po zmianach. Na niskie wykonanie wydatków miały wpływ przede wszystkim nie uruchomione środki finansowe na zadania inwestycyjne w placówkach oświatowych oraz wydatki związane z realizacją wspólnych inwestycji z Gminami na drogach powiatowych. Dodała, że można się spodziewać pewnych oszczędność w wydatkach, które zostaną wykorzystane przede wszystkim na remonty w szkołach.
Dochody budżetu Powiatu Pszczyńskiego wykonane zostały w kwocie 36.923.405 zł., tj. w 79,34% planu po zmianach (plan 46.540.564 zł.). Wysoką realizację dochodów uzyskano m.in. z tytułdziału w podatku dochodowym od osób prawnych - 1.400.094 zł., tj. 93,3% zakładanego planu (głównym płatnikiem tego podatku jest nadal Jastrzębską Spółka Węglowa, której udział w otrzymanej kwocie dochodów wynosi 81,7%) oraz z tytułu opłat za tablice rejestracyjne i druki prawa jazdy - 2.342.754 zł., tj. 156,2% zakładanego planu.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.