Z prac Komisji Finansów

Posiedzenie Komisji w dniu 12 maja 2006 r.

Tematem posiedzenia Komisji Finansów prowadzonego przez Przewodniczącego Komisji Józefa Czysza w dniu 12 maja br. była „Analiza realizacji budżetu Powiatu Pszczyńskiego za I kwartał 2006 r.” W posiedzeniczestniczyła Gabriela Zając – Skarbnik Powiatu, która przedłożyła zebranym informację odnośnie wykonania dochodów i wydatków budżetu Powiatu Pszczyńskiego za I kwartał 2006 roku.
Poinformowała, że dochody budżetu Powiatu Pszczyńskiego w I kwartale 2006 r. zwiększyły się o kwotę 1.505.951 zł. do łącznej kwoty 48.139.378 zł. Wykonanie dochodów za I kwartał br. zamknęło się w kwocie 14.081.517 zł., tj. w 29,3% planu po zmianach i jest niższe od analogicznego okresu rokbiegłego o 2,2% (wykonanie w 2005 r. – 31,3%).
Następnie przekazała, że w I kwartale br. wydatki zostały zwiększone o kwotę 1.387.470 zł., przez co plan wydatków po zmianach wzrósł do kwoty 56.087.905 zł. W I kwartale poniesione zostały wydatki ogółem w kwocie 11.745.491 zł., co stanowi 20,9% planu wydatków po zmianach.
Gro wydatków realizowanych jest proporcjonalnie do upływu czasu, występują jednak wydatki, które wykazują niższe wykonanie w stosunku do upływu czasu i jest to spowodowane m.in. przez:
- realizację zadań w  IV kwartale br. (np. organizacja dożynek powiatowych, konkursów na estetyczne zagospodarowanie posesj zagrody wiejskiej itp.)
- trudne warunki atmosferyczne, które wystąpiły w okresie zimowym i w I kwartale br. uniemożliwiły prowadzenie robót remontowych na drogach powiatowych,
- brak pozyskania środków z FOGR i środków powodziowych,
- brak realizacji przez Szpital w Pszczynie inwestycji modernizacji gospodarki cieplnej szpitala,
- brak wpływu do budżetu środków z gmin przeznaczonych na zakup sprzętu medycznego,
- brak wpływu do budżetu środków unijnych związanych z realizacją programu „Zwiększenie dostępności do badań diagnostycznych dla mieszkańców Powiatu Pszczyńskiego,
- brak realizacji zadań o charakterze zdrowotnym,
- późne podpisanie porozumienia z gminą Pszczyna w sprawie wspólnego prowadzenia biblioteki.
Na zakończenie poinformowała, że w I kwartale br. Powiat dokonał spłat kredytów i pożyczek na łączną kwotę 178.000 zł., w związku z czym stan zadłużenia Powiatu na dzień 31.03.2006 r. wyniósł 3.416.637 zł., z tego pożyczk kredyty wyniosły 1.916.637 zł. i poręczenie dla ZOZ Pszczyna 1.500.000 zł.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.