Z prac Komisji Finansów

Posiedzenie Komisji w dniu 30 marca 2006 r.

„Analiza sprawozdania Zarządu z wykonania budżetu za 2005 r.”, to temat Komisji Finansów w dniu 30 marca br. W posiedzeniu prowadzonym, przez Przewodniczącego Komisji Józefa Czysza uczestniczyła Gabriela Zając Skarbnik Powiatu Pszczyńskiego, która przedłożyła zebranym informację odnośnie realizacji dochodów i wydatków budżetu Powiatu Pszczyńskiego za 2005 r.
Przekazała, że na dzień 31 grudnia 2005 r. dochody budżetu Powiatu Pszczyńskiego wykonane zostały w 101,4% tj. w kwocie 50.142.261 zł. i były wyższe niż szacowano o 6.833.239 zł. Z kolei wydatki budżetu Powiatu Pszczyńskiego na koniec grudnia ubiegłego roku wykonane zostały w 93,4% tj. w kwocie 48.754.478 zł.
Na wysokie wykonanie dochodów miały wpływ m.in. dochody pochodzące z udziału w podatku dochodowym od osób fizycznych, które zostały wykonane w 109,9%, z udziału w podatku dochodowym od osób prawnych, które zostały wykonane w 115,9%, z wpływów za opłatę komunikacyjną, które zostały wykonane w 191,7 % oraz z wpływów z tyt. opłat za tablice rejestracyjne.
Na niskie wykonanie planu wydatków budżetu powiatu miał wpływ m.in. brak realizacji zaplanowanych w 2005 r. inwestycji remontowych w szkołach, brak realizacji remontu korytarza i schodów w Starostwie Powiatowym, brak realizacji zaplanowanych w ubiegłym roku zadań na drogach powiatowych (m.in. zadania pn „Modernizacja ul. Leśników w Kobiórze” oraz „Sygnalizacja świetlana w Miedźnej”), brak uruchomienia kredytu na budowę hali sportowej, nie wykorzystanie na dzień 31.12.2005 r. zaplanowanej w budżecie kwoty rezerwy ogólnej, niski poziom zrealizowanych wydatków na usamodzielnienie się wychowanków ośrodków wychowawczych, placówek opiekuńczo-wychowawczych i zakładu poprawczego uzależnionych od ilości złożonych wniosków do realizacji przez wychowanków opuszczających te placówki, a także tym, że do placówek opiekuńczo-wychowawczych poza naszym powiatem skierowano mniejszą ilość dzieci niż planowano.

Na najbliższym posiedzeniu, Komisja Finansów przedstawi opinię do sprawozdania Zarządu Powiatu z wykonania budżetu za 2005 r.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.