Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji w dniu 28 czerwca 2006 r.

Omówienie problematyki funkcjonowania instytucji związanych z obsługą rolnictwa na terenie powiatu w drugą rocznicę akcesji Polski do Un Europejskiej, to temat posiedzenia Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska w dniu 28 czerwca 2006 r. prowadzonego przez Przewodniczącego Komisji Grzegorza Nogłego.
W posiedzeniczestniczyli zaproszeni goście w osobach: Danuty Paluszczak Przedstawiciela Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej w Pszczynie, Janusza Wrony Zastępcy Kierownika Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Pszczynie, Romualda Brandysa Przewodniczącego Rady Powiatowej Śląskiej Izby Rolniczej w Pszczynie, Łucji Krutak Wiceprzewodniczącej Wojewódzkiego Związku Koła Gospodyń Wiejskich w Katowicach, Mariana Brandysa Przedstawiciela Powiatowego Biura Agencji Restrukturyzacj Modernizacji Rolnictwa w Pszczynie oraz Mar Adamczyk Naczelnika Wydziału Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego w Pszczynie, które przedstawiły informacje nt funkcjonowania powyższych instytucji w zakresie:
-udzielania pomocy rolnikom odnośnie produkcj technolog rolniczej,
-korzystania z pomocy unijnej,
-udzielania pomocy w wypełnianiu wniosków m.in. o dopłaty obszarowe nne,
-opracowywania biznes planów dla kredytów preferencyjnych,
-przeprowadzania kursów i szkoleń.
Szczególną uwagę zwrócono na bardzo dobrą współpracę pomiędzy instytucjami obsługującymi rolnictwo na terenie Powiatu Pszczyńskiego oraz Starostwem Powiatowym w Pszczynie. Wyrażono nadzieję, że współpraca ta będzie nadal kontynuowana i w dalszym ciągu będzie przynosiła korzyści, zarówno dla Powiatu, jak i samych rolników.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.