Z prac Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej

Posiedzenie Komisji w dniu 17 sierpnia 2006 r.

Posiedzenie Komisji Zdrowia i Opieki Społecznej w dniu 17 sierpnia 2006 r. prowadził Przewodniczący Komisji Marian Kuczia. Podczas posiedzenia zrealizowano następujące tematy:
- działania prorodzinne i strategia rozwiązywania problemów społecznych,
- omówienie działalności Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.
Zaproszona na posiedzenie Joanna Czakańska Kierownik Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie omówiła sprawozdanie z działalności PCPR w roku 2005.
Poinformowała, że celem Centrum jest przede wszystkim opieka nad dzieckiem i rodziną, poprzez zapewnienie dziecku pozbawionemu opieki rodzicielskiej odpowiednich warunków życia i wychowania, jak również realizacja zadań powiatu z zakresu pomocy społecznej nnych zadań, które wynikają z ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie.
Następnie przedstawiła materiały m.in. na temat:
- rodzin zastępczych,
- pomocy w usamodzielnianiu wychowankom, opuszczającym rodziny zastępcze, placówki opiekuńczo – wychowawcze, zakłady poprawcze, ośrodki szkolno – wychowawcze,
- Domu Dziecka w Pszczynie,
- domu pomocy społecznej,
- środowiskowym Domu Samopomocy,
- szkoleniu kadr pomocy społecznej,
- ośrodku interwencji kryzysowej,
- wolontariacie,
- działaniach na rzecz osób niepełnosprawnych.
W trakcie posiedzenia członkowie Komisji analizowal zaopiniowali pozytywnie, projekty uchwał w sprawach:
1) zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2006 rok,
2) wyrażenia zgody na dokonanie zamiany nieruchomości stanowiącej własność Powiatu Pszczyńskiego na nieruchomość stanowiącą własność Województwa Śląskiego,
3) zmiany uchwały Nr XL339/2006 Rady Powiatu Pszczyńskiego z dnia 22 marca 2006 r. w sprawie określenia zadań, na które przeznacza się środki Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych,
4) udzielenia poręczenia wg prawa cywilnego dla Samodzielnego Publicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Pszczynie oraz zmian w uchwale w sprawie budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2006 rok.
Projekty uchwał będą przedmiotem obrad sesji Rady Powiatu w dniu 23 sierpnia 2006 r.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.