Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 21 sierpnia 2006 r.

Posiedzenie Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu prowadzone przez Przewodniczącego Komisji Zygmunta Jelenia w dniu 21 sierpnia 2006 r., poświecone było analizie działalności Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. Elżbieta Pękała Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie, omówiła materiały dotyczące Powiatowego Rynku Pracy w roku 2005. Poinformowała, że na koniec grudnia 2005 r. liczba osóezrobotnych, zarejestrowanych w PUP w Pszczynie wynosiła 5.063, natomiast stopa bezrobocia w naszym powiecie na dzień 31 grudnia 2005 r. stanowiła 11,6%.
Największą grupą bezrobotnych są osoby w wieku od 18 do 24 lat. Z wykształceniem zawodowym zarejestrowanych jest najwięcej osób, zaś najmniejszą grupą są osoby posiadające wykształcenie wyższe.
Podkreśliła również, że w województwie śląskim pszczyński PUP jest na miejscu w organizowaniu stażów (I miejscu zajmuje Częstochowa, zaś I miejsce Katowice).
Nowością są prace społecznie – użytecznie, które obejmują osoby bez prawa do zasiłku korzystające z opieki społecznej.
W rokbiegłym w wyniku działań pośrednictwa pracy pozyskano 1404 oferty pracy, a propozycje zatrudnienia zgłaszano m.in. w zawodach: ekonomista, kucharz, fryzjer, stolarz, ślusarz – spawacz.
Odnośnie Pośrednictwa pracy osób niepełnosprawnych – to na koniec grudnia 2005 r. w tut. Urzędzie Pracy zarejestrowanych było 140 osóezrobotnych niepełnosprawnych. Natomiast, z poradnictwa zawodowego prowadzonego przez Powiatowy Urząd Pracy w 2005 r. skorzystało 412 osób.
Powiatowy Urząd Pracy w Pszczynie przystąpił do realizacji projektów współfinansowanych przez Europejski Fundusz Społeczny w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego Rozwój Zasobów Ludzkich „Szansa dla młodych” i „Moja firma”. W ramach programu „Moja firma” dla osób powyżej 25 roku życia – dla 10 osób udzielono dotacji na uruchomienie własnej działalności gospodarczej, natomiast odnośnie programu „Szansa dla młodych” na staże skierowano 384 osoby, a dotacje na uruchomienie własnej działalności gospodarczej otrzymało 9 osób.
Także w ubiegłym roku ze środków Un Europejskiej przeszkolonych zostało 297 osóezrobotnych w ramach szkoleń organizowanych przez Centrum Kształcenia Ustawicznego m.in. z zakresie podstawowej obsługi komputera, obsługi kas fiskalnych. Przekazała także, że tut. Urząd Pracy uczestniczy w projektach prowadzonych przez inne lokalne instytucje rynku pracy przy realizacji programów, które są współfinansowane ze środków Un Europejskiej, a są to: „Program promocji zawodowej kobiet” – Phare 2002, „Szansa na przyszłość – Kobiety na start” czy też „Tratwa – Model Wsparcia Zawodowego Osób Niepełnosprawnych” – Phare 2003.
W końcu czerwca 2006 r. zarejestrowanych było 4103 osoby. W porównaniu do grudnia 2005 r. liczba ta zmalała o 960 osób. Przyczyną takiego spadku osób zarejestrowanych w Urzędzie Pracy jest przede wszystkim emigracja zarobkowa do krajów Un Europejskiej.
Poinformowała również o sieci EURES, podczas której pozyskano 275 ofert pracy za granicą m.in. do krajów takich jak: Irlandia Anglia, Norwegia, Hiszpania czy Cypr.
Dyrektor przekazała, że dużą trudnością są warunki lokalowe, w których znajduje się obecnie Urząd Pracy. Jednak od grudnia b.r. Powiatowy Urząd Pracy ma mieć swoją siedzibę na ul. Dworcowej w Pszczynie, gdzie trwają w tej chwili prace remontowe.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.