Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozowju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 16 marca 2007 roku

Spotkanie w dniu 16 marca br. z przedstawicielami gmin w sprawie wspólnej polityki bezpieczeństwa to inicjatywa Przewodniczącego Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu Zbigniewa Lebeckiego. Zaproszeni na spotkanie kierownicy jednostek organizacyjnych powiatu w osobach: Dariusza Polisa Komendanta Powiatowego Policji, Piotra Kosta Zastępcy Naczelnika Sekcji Prewencji Komendy, Leszka Szpejny Komendanta Powiatowego PSP, Piotra Jacka Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg, Mariusza Kozika Zastępcy Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Pszczynie, omówilstniejące potrzeby oraz przedstawilnformacje na tematy bieżącej ich działalności. Ze strony Policji padły konkretne plany: poprawienia bezpieczeństwa w ruchu drogowych i zmniejszenia drobnych kradzieży. Z prowadzonych działań wynika, iż zostało zlikwidowane pomieszczenie dla zatrzymanych, przez co 5 mundurowych policjantów mogło wyjść na ulice w dodatkowych patrolach. Zapoznano zebranych z założeniami rządowego programu „Razem bezpieczniej”, który ma być wdrażany we współpracy gmin i powiatu. Celem jest poprawa bezpieczeństwa w miejscach publicznych, poprzez zachęcanie do przekazywania Policjnformacji przez społeczeństwo, będące bezpośrednimi świadkami zdarzeń nielegalnych czy przestępczych. Podsumowując omawiane zagadnienie dotyczące działania policji w naszym powiecie, członkowie komisji wskazali, że: w zakresie poprawy bezpieczeństwa na drogach należy doprowadzić do porozumienia z gminami w zakresie finansowania stawiania przy głównych drogach makiet dla radarów, które same w sobie powodują zmniejszanie szybkości, a które mogłyby być wyrywkowo używane do faktycznego pomiaru prędkości. W zakresie poprawy bezpieczeństwa w szkołach należy poszukiwać finansowania monitoringu i to w jak najszybszym trybie. W zakresie ogólnego bezpieczeństwa mieszkańców, należałoby również poszukiwać finansowania dla monitoringu naszych miejscowości powiatowych w miejscach szczególnie strategicznych. Leszek Szpejna Komendant PSP podał, iż do najpilniejszych potrzeb należy zakup samochodu z drabiną wysokościową sięgającą do 37 m, średni samochodów ratownictwa drogowego, rozpoczęcie budowy boksów garażowych. Zakończył stwierdzeniem, iż z roku na rok w PSP liczba zdarzeń rośnie. Podsumowując, członkowie Komisji w pełni wspierają inicjatywę zakupu drabiny - wskazując, że powinny być prowadzone w tym temacie intensywne rozmowy z gminami pszczyńskimi, a także i gminą Czechowice Dziedzice, która mogąc korzystać z takiej drabiny - mogłaby również współfinansować jej zakup. Zaś przedstawiciele gmin naszego powiatu w osobach: Stanisława Karbowego Przewodniczącego Rady Gminy Miedźna, Danuty Lenik członkini Komisji Działalności Społecznej w Pawłowicach, Walentego Ryguły Wiceprzewodniczącego Komisji Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Pszczynie, Czesława Furczyka Wiceprzewodniczącego Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój, Andrzeja Kozyry Przewodniczącego Rady Gminy Suszec, Joachima Ryguły Przewodniczącego Rady Gminy Kobiór, przedstawili stan bezpieczeństwa na terenie reprezentowanej gminy, który ogólnie ocenia się nienajgorzej oraz jednomyślnie stwierdzili, iż słuszne i niezbędne do podjęcia wspólnych działań jest regularne organizowanie takich spotkań jak dzisiejsze. obecny na posiedzeniu Wicestarosta Zygmunt Jeleń przekazał, iż z przedstawionych materiałów i wystąpień wynika, że wzrasta poczucie bezpieczeństwa, przestępczość spada, wzrasta wykrywalność, a zasada jest jedna każdy winien mieć wysokie poczucie prawa i to prawo przestrzegać. Kończąc spotkanie Przewodniczący Komisji poinformował, iż podejmując inicjatywę realizowania wspólnych działań przez samorząd powiatowy i gminny dotyczący bezpieczeństwa, Komisja Samorządności (…) ujęła w swoim planie pracy na bieżący rok zorganizowanie spotkań z Komisjami Rad Gmin mającymi w swoim zakresie działania sprawy samorządności oraz promocj rozwoju gminy. Wobec powyższego uczestnicy spotkania wstępnie umówili się za rok na podsumowanie działalnośc realizacji planów.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.