Środowisko

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu informowania dla ozonu w powietrzu

Departament Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska wydał powiadomienie o wystąpieniu przekroczenia poziomu informowania (180-240 µg/m3) dla ozonu w powietrzu.

WOJEWÓDZTWO ŚLĄSKIE

INFORMACJE O PRZEKROCZENIU POZIOMU INFORMOWANIA

Zagrożenie: wystąpienie przekroczenia poziomu informowania (180-240 µg/m3) dla ozonu w powietrzu

Data wystąpienia: 24.08.2024 r. (godz.15.00)

Max średnie stężenia jednogodzinne ozonu na stacjach: przekroczenie poziomu informowania wystąpiło na stacji w Częstochowie (182,9 µg/m3).

Obszar przekroczenia obszar przekroczeń poziomu informowania obejmował: powiat miasto Częstochowa, powiat kłobucki, powiat lubliniecki

Ludność narażona Liczba mieszkańców obszaru, na którym wystąpiło przekroczenie poziomu informowania: 365 890 osób

Przyczyny: warunki meteorologiczne związane z intensywnym nasłonecznieniem i wysokimi temperaturami

INFORMACJE O RYZYKU PRZEKROCZENIA POZIOMU INFORMOWANIA

Nie prognozuje się przekroczenia poziomu informowania w dniu 25.08.2024 r.

INFORMACJE O GRUPACH NARAŻONYCH

Wrażliwe grupy ludności

• osoby cierpiące na przewlekłe choroby układu oddechowego,
takie jak astma, przewlekłe zapalenie oskrzeli i rozedma płuc,
• osoby starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci,
• osoby w każdym wieku aktywnie spędzające czas na wolnym
powietrzu,
• osoby zdrowe szczególnie wrażliwe na ozon.

Możliwe negatywne skutki dla zdrowia

Osoby podatne na zanieczyszczenie mogą odczuwać podrażnienie układu oddechowego, w tym kaszel, ból gardła, ucisk w klatce piersiowej, ból w klatce piersiowej przy głębokim wdechu. W przypadku nasilenia objawów chorobowych wskazany jest kontakt z lekarzem. Podczas wysiłku fizycznego mogą pojawić się trudności w oddychaniu (spłycenie oddechu). Przy wysokich stężeniach ozonu w powietrzu zachodzi ryzyko większej podatności na infekcje.

Zalecane środki ostrożności w czasie występowania stężeń ozonu przekraczających poziom informowania

Osoby wrażliwe powinny unikać przebywania na wolnym powietrzu, pozostałe osoby powinny ograniczyć do minimum wszelką aktywność fizyczną na wolnym powietrzu. Zaleca się również bieżące śledzenie informacji o zanieczyszczeniu powietrza na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska otwiera się w nowym oknie.

Plik do pobrania

Powiadomienie o przekroczeniu poziomu informowania dla ozonu w powietrzu, format pliku: PDF, rozmiar: 164.06 KB

Ostrzeżenie o gęstej mgle

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, stopnia 1.

Ostrzeżenie o gęstej mgle

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowy Instytut Badawczy Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie wydał ostrzeżenie dla powiatu pszczyńskiego o gęstej mgle, st. 1.

Nowe nasadzenia z okazji Światowego Dnia Drzewa

10 października obchodzony jest Światowy Dzień Drzewa. Z tej okazji, starosta Grzegorz Wanot z dyrekcją szpitala i społecznikami w zakątku terapeutycznym Szpitala Joannitas w Pszczynie posadzili nowe drzewa.