Stypendia dla kandydatów na żołnierzy zawodowych - może dla Ciebie?

To już kolejny rok, kiedy osoby studiujące na uczelniach cywilnych mogą starać się o przyznanie stypendium dla kandydatów na żołnierzy zawodowych.

Plakat informujący o terminie składania wniosków.

Program stypendiów adresowany jest do osób zainteresowanych powołaniem do zawodowej służby wojskowej, którzy rozpoczną w danym roku akademickim naukę na jednolitych studiach magisterskich lub studiach pierwszego stopnia oraz bezpośrednio po ich ukończeniu będą kontynuować kształcenie na tym kierunku w ramach studiów drugiego stopnia i po ich ukończeniu w czasie zgodnym z programem studiów uzyskają tytuł magistra, magistra inżyniera albo równorzędny.

Stypendium, które mogą otrzymać kandydaci na żołnierzy zawodowych wynosi 50% kwoty uposażenia zasadniczego żołnierza odbywającego dobrowolną zasadniczą służbę wojskową obowiązującego w dniu zawarcia umowy - obecnie uposażenie takiego żołnierza to 6000 zł.

Tak więc, przez całe 5 lat studiów studenci co miesiąc będą otrzymywać stypendium w wysokości trzech tysięcy złotych, ale w zamian za to muszą przejść kilkuetapowe przeszkolenie wojskowe, a po ukończeniu studiów pełnić zawodową służbę wojskową przez co najmniej pięć lat.

Aby otrzymać stypendium należy złożyć wniosek o jego przyznanie do dnia 31 sierpnia 2024 r.

Należy się spieszyć, gdyż limit stypendiów dla studentów - kandydatów na żołnierzy zawodowych rozpoczynających studia w roku akademickim 2024/2025 określono na poziomie 100 osób z podziałem na różne kierunki studiów, które zapewniają nabycie kwalifikacji przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, a podział miejsc wygląda następująco: elektronika - 8, elektrotechnika - 8, telekomunikacja - 8, automatyka - 8, robotyka - 5, mechatronika - 8, energetyka - 2, lekarsko-dentystyczny - 3, weterynaria - 2, farmacja - 3, ratownictwo medyczne - 5, analityka medyczna - 3, biochemia - 1, teleinformatyka - 4, optoelektronika - 4, biologia - 1, cybernetyka - 2, geodezja - 5, kartografia i geoinformatyka - 5, eksploatacja infrastruktury komunikacyjnej - 4, inżynieria geoprzestrzenna - 5, nawigacja - 2, chemia - 4.

Wniosek należy złożyć do Szefa Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji za pośrednictwem dowolnego Wojskowego Centrum Rekrutacji wraz z dodatkowymi dokumentami tj. zaświadczeniem wydanym przez rektora albo osobę przez niego upoważnioną o przyjęciu kandydata na studia w uczelni wyższej, które powinno zawierać określenie uczelni wyższej, kierunek studiów, termin (rok) rozpoczęcia i zakończenia wynikający z programu studiów, rodzaj studiów oraz tytuł uzyskiwany po ich ukończeniu, wnioskiem o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas szkolenia podstawowego (w trakcie studiów), wnioskiem o powołanie do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej na czas kształcenia w ramach kursu oficerskiego (po ukończeniu studiów) oraz wnioskiem o powołanie do zawodowej służby wojskowej (po zdaniu egzaminu oficerskiego).

Więcej informacji można uzyskać w Wojskowym Centrum Rekrutacji w Tychach, ul. Cyganerii 51 lub pod nr telefonu 261 124 781.

(źródło: WCR w Tychach)

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.

Rachunki za energię elektryczną: kampania edukacyjna Urzędu Regulacji Energetyki nt. umów z ceną dynamiczną

Od 24 sierpnia u największych sprzedawców energii elektrycznej pojawił się nowy rodzaj oferty adresowanej do odbiorców indywidualnych: umowa z ceną dynamiczną. Jest skierowana do odbiorców świadomych zasad obowiązujących na rynku energii oraz posiadających liczniki zdalnego odczytu i rozliczających się w cyklu jednomiesięcznym. Sprawdź, czy ta oferta jest dla Ciebie.