Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozowju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 24 maja 2007 r.

W dniu 24 maja br. o godz. 1300 w sali narad Urzędu Gminy Miedźna, odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Samorządu, Handlu, Praworządnośc Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy Miedźna z Komisją Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu. Inicjatywą wspólnego posiedzenia było zapoznanie się z problemami samorządności, porządku publicznego i promocji Gminy Miedźna. Posiedzenie prowadzili Przewodniczący obydwu Komisji pp. Stanisław Lubański Przewodniczący Komisji Samorządu, Handlu, Praworządnośc Bezpieczeństwa Publicznego Rady Gminy Miedźna oraz Zbigniew Łebecki Przewodniczący Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu, przy udziale Bogdana Taranowskiego Wójta Gminy Miedźna, Zygmunta Jelenia Wicestarosty Pszczyńskiego, Stanisława Karbowego Przewodniczącego Rady Gminy Miedźna oraz Piotra Jacka Dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg w Pszczynie. Jako pierwszy wystąpił Wójt Gminy i zapoznał zebranych ze stanowiskiem wyrażającym zdecydowany sprzeciw Rady Gminy i mieszkańców gminy w sprawie planowanego przebiegu drogi ekspresowej S-1 na odcinku od węzła „Kosztowy ” w Mysłowicach do węzła „Suchy Potok” w Bielsku Białej – przez teren Gminy Miedźna (wariant V). Efektem spotkania Komisji Rady Gminy i Powiatu była propozycja dotycząca konieczności zakupu drabiny wysokościowej sięgającej do 37 m dla Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej w Pszczynie. W tym celu Powiat winien przeprowadzić intensywne rozmowy z gminami pszczyńskimi, a także z Gminą Czechowice-Dziedzice, która mogąc korzystać z takiej drabiny - mogłaby również współfinansować jej zakup. Sformułowano również wnioskstotne dla Gminy Miedźna w celu zapewnienia warunków sprzyjających samorządności, porządku publicznego i promocji w Gminie poprzez:
•edukowanie od najmłodszych lat na temat samorządności, rozwoju Ziemi Pszczyńskiej,
•stwarzanie możliwości rozwoju budownictwa mieszkalnego i przedsiębiorczości na terenie Powiatu Pszczyńskiego,
•wspólną strategię turystyczną i promocyjną Ziemi Pszczyńskiej, w tym opracowanie przewodników, czy mapy powiatu pszczyńskiego z oznaczonymi atrakcjami do zwiedzania,
•budowę chodników, szczególnie przy szkołach,
•poprawę nawierzchni dróg powiatowych,
Przewodniczący Komisji Samorządności (…) zaproponował, by przygotować i przesłać do Zarządu Powiatu opis miejsc wraz z mapkami, przeznaczonymi pod zabudowę mieszkaniową, listę atrakcji turystycznych znajdujących się na terenie gminy Miedźna, w celmieszczenia na stosownych stronach internetowych Starostwa oraz wykaz potrzeb w zakresie remontów dróg i budowy chodników, celem ewentualnego ich ujęcia w planach inwestycyjnych. Kończąc posiedzenie, stwierdzono, iż słuszne i niezbędne jest organizowanie wspólnych posiedzeń komisji, gdyż pozwalają na wymianę doświadczeń, wspólne wypracowanie wniosków, podsumowanie dotychczas zrealizowanych spraw i podzielenie się bieżącymnformacjami.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.