W naszym powiecie działa modelowa Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych
Pierwsze Forum Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych województwa śląskiego poświęcone było funkcjonowaniu rad i najlepszych praktyk. I choć w wielu samorządach jest sporo w tym temacie do poprawy, Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych działająca przy staroście pszczyńskim stawiana była jako przykład do naśladowania.
Forum Społecznych Rad ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się w tym tygodniu w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego w Katowicach. To pierwsza tego typu inicjatywa w regionie.
W skład województwa śląskiego wchodzi 19 miast na prawach powiatu i 17 powiatów ziemskich. Zgodnie z przepisami, we wszystkich muszą działać powiatowe społeczne rady ds. osób niepełnosprawnych. Głos rada ma zazwyczaj doradczy, opiniujący. Stowarzyszenie Aktywności Obywatelskiej Bona Fides sprawdzało funkcjonowanie rad w ramach projektu: „Modelowe Społeczne Rady ds. Osób Niepełnosprawnych”. Wnioski płynące z diagnozy są jednoznaczne, jest wiele do poprawy, ale pojawiają się rady, które radzą sobie lepiej od innych.
- Niektóre rady mają przed sobą długą drogę do przebycia, muszą uwierzyć w to, że nie są tworami tylko na papierze i mają wpływ na otaczającą je rzeczywistość. Ale mamy dobre przykłady współpracy między samorządami, a społecznikami zasiadającymi w radach - podkreślał prezes stowarzyszenia Bona Fides, Grzegorz Wójkowski. Takim przykładem jest Społeczna Rada ds. Osób Niepełnosprawnych działająca przy staroście pszczyńskim.
Na czym skupia się działalność rady przedstawiła podczas forum Katarzyna Granda, pełnomocnik starosty ds. osób z niepełnosprawnościami, która wspiera działalność rady. - Nasza powiatowa rada spotyka się systematycznie raz w miesiącu, organizowane są posiedzenia tematyczne, dotyczące np. sytuacji osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Rada podejmowała wiele inicjatyw, które nie przeszły bez echa - mówiła podczas forum Katarzyna Granda.
To dzięki wnioskom rady powstał informator dla osób z niepełnosprawnościami, wyznaczano miejsca parkingowe z niebieską kopertą, a w wielu miejscach zastosowano oznaczenia kontrastowe, które dla osób słabowidzących są kluczowe w samodzielnym i swobodnym poruszaniu się. Prośby do rady o pomoc w indywidualnych potrzebach kierują także mieszkańcy z niepełnosprawnościami lub ich opiekunowie. Interwencje dotyczyły m.in. wykonania podjazdów do niedostępnych miejsc i obiektów.
- Kluczem do sukcesu jest współpraca. Dziękuję członkom rady oraz pełnomocnikowi za bardzo duże zaangażowanie i wiele inicjatyw. Nasza rada jest blisko osób z niepełnosprawnościami i z ogromną aktywnością reaguje na ich potrzeby. Jako samorząd bardzo cenimy doradztwo tego organu i często konsultujemy z członkami rady działania podejmowane przez Powiat Pszczyński - podkreśla Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
W kadencji 2020 - 2024 radę tworzą: przewodniczący Grzegorz Kuczera (członek Stowarzyszenia „Razem" dla Dzieci i Młodzieży z Niepełnosprawnością), zastępca przewodniczącego Jarosław Folek (zastępca dyrektora Caritas Archidiecezji Katowickiej Ośrodka Matka Boża Różańcowa), sekretarz Beata Brom (dyrektor Polskiego Związku Niewidomych, Centrum Edukacyjno-Leczniczo-Rehabilitacyjne dla Dzieci i Młodzieży w Rudołtowicach) oraz Krystyna Fuławka (przewodnicząca zarządu pszczyńskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną z siedzibą w Piasku) i Helena Mazur (prezes pszczyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych).
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego