Dziś dzień wszystkich osób z niepełnosprawnościami
Powiat pszczyński zakupił trzy kolejne pętle indukcyjne, które wspomagają komunikację z osobami słabosłyszącymi oraz krzesło do ewakuacji osób z problemami z poruszaniem się. W przygotowaniu jest plan budynku starostwa z objaśnieniami w alfabecie Braille’a i nowa, dostępna strona internetowa.
3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób z Niepełnosprawnościami. Jego celem jest zwiększenie świadomości na temat ograniczeń, z jakimi borykają się osoby z niepełnosprawnościami i potrzeby konkretnych działań w kierunku ich likwidowania.
Schody, barierki, wysokie krawężniki, ale też przeładowane graficznie strony internetowe, multimedia bez napisów dla niesłyszących - to wszystko sprawia, że osoby z niepełnosprawnościami mają ograniczony dostęp do wielu czynności, które dla osób zdrowych są osiągalne.
Powiat pszczyński wdraża wiele działań, które mają na celu poprawę dostępności dla osób ze szczególnymi potrzebami. W ostatnich latach w Starostwie Powiatowym w Pszczynie powstał Referat ds. Osób Niepełnosprawnych, zajmujący się organizacją punktu Powiatowego Zespołu ds. Niepełnosprawnych w Rybniku, do którego mieszkańcy składają wnioski o orzeczenie o niepełnosprawności czy wydanie karty parkingowej. W punkcie obsługi klienta w starostwie oraz w budynku Centrum Przesiadkowego zamontowane zostały pętle indukcyjne - nowoczesne metody wspomagania komunikacji z osobami słabosłyszącymi. Wprowadzone zostały udogodnienia w ciągach komunikacyjnych w budynku starostwa, powstał internetowy informator dla osób z niepełnosprawnościami - „Powiat bez barier”. Uruchomiona została wypożyczalnia rowerów trójkołowych i sprzętu rehabilitacyjnego. Doceniając niezwykłą aktywność osób z niepełnosprawnościami, starosta pszczyński przyznaje wyróżnienie „Uskrzydlony” . W ubiegłym roku odbyła się pierwsza konferencja „Niepełnosprawność nie musi ograniczać”, podczas której osoby z niepełnosprawnością opowiadały o swoich pasjach. Powiat pszczyński uplasował się w czołówce najlepszych spośród 54 jednostek samorządowych na terenie województwa, biorących udział w projekcie „Śląskie bez barier”.
Od kilku miesięcy w starostwie aktywnie działa koordynator ds. dostępności, który opracował plan działania na rzecz poprawy zapewnia dostępności osobom ze szczególnymi potrzebami w starostwie i jednostkach. - Wyznaczyliśmy kierunki działania na najbliższy czas w trzech podstawowych obszarach: architektonicznym, cyfrowym i komunikacyjno-informacyjnym. Robimy wiele, by nasze otoczenie było przystosowane dla mieszkańców z niepełnosprawnościami, którzy przy zapewnieniu odpowiednich warunków, potrafią realizować swój potencjał tak samo jak osoby sprawne - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Efekty tych działań już w starostwie widać. - W ostatnim czasie zakupiliśmy trzy kolejne pętle indukcyjne dla naszych budynków - dla wydziału architektury, referatu ds. osób niepełnosprawnych i kolejną dla starostwa, gdzie chcemy utworzyć pomieszczenie dla osób ze szczególnymi potrzebami. Dostosowaliśmy również plan ewakuacyjny do osób mających problem z poruszaniem się i zakupiliśmy specjalne krzesło do ewakuacji osób, które mają problem z poruszaniem się. Przygotowujemy plan budynku z objaśnieniami w alfabecie Braille’a - mówi wicestarosta Damian Cieszewski i dodaje, że opracowywana jest nowa, dostępna strona internetowa, powstał także film w Polskim Języku Migowym o tym, gdzie udać się, by załatwić konkretną sprawę w starostwie.
Powiat pszczyński kilka tygodni temu przystąpił do realizacji nowego projektu, którego celem jest poprawa funkcjonowania urzędów w obszarze dostępności usług publicznych dla osób ze szczególnymi potrzebami. Aktualnie mieszkańcy mogą wyrazić swoje zdanie wypełniając ankiety, szczegóły na stronie powiatu.
W Międzynarodowym Dniu Osób z Niepełnosprawnościami wszystkim mieszkańcom powiatu pszczyńskiego z niepełnosprawnościami życzymy jak najwięcej zdrowia, wytrwałości w pokonywaniu wszelkich trudności dnia codziennego oraz odwagi w realizowaniu marzeń. Życzę, by przeszkód, tych fizycznych, ale też w sercach innych ludzi było jak najmniej.
Serdeczne podziękowania kierujemy do wszystkich organizacji, które w naszym powiecie działają na rzecz osób z niepełnosprawnościami i dla wszystkich wolontariuszy. Dzięki Państwa zaangażowaniu, osoby ze szczególnymi potrzebami realizują się w wielu dziedzinach życia, świat swoi przed nimi otworem.
Barbara Bandoła, starosta pszczyński
Paweł Sadza, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego