Miejscowi producenci z certyfikatami Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej
Podczas Jarmarku Wielkanocnego w skansenie mieszkańcy i turyści mogli poznać i posmakować cenne lokalnie produkty, które podczas trzech naborów otrzymały certyfikaty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

W niedzielę 24 marca podczas drugiego dnia Jarmarku Wielkanocnego w skansenie wicestarosta Damian Cieszewski i prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej, a tym samym przewodniczący komisji certyfikacyjnej Grzegorz Cempura wręczyli certyfikaty Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej producentom, którzy przeszli pomyślnie III certyfikację oraz wytwórcom, którzy otrzymali znak jakości dwa lata temu i starali się o ponowne przyznanie marki. Nowi producenci otrzymali również statuetki z logo marki - pszczyńską różą.
- Lokalną Markę Ziemi Pszczyńskiej tworzą produkty wytwarzane z sercem, kreatywnością, własnoręcznie przez naszych mieszkańców, lokalnych producentów, którzy starając się o certyfikat musieli spotkać się z komisją, zaprezentować swoje wyroby. Było wiele rozmów, ciężkie obrady. Wybraliśmy najlepsze z najlepszych - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który jest wiceprzewodniczącym komisji certyfikacyjnej. I dodał, że każdy, kto w weekend odwiedził Jarmark Wielkanocny w skansenie mógł przekonać się o wysokiej jakości oznakowanych produktów - tych, które tworzą Lokalną Markę Ziemi Pszczyńskiej od 2022 roku, jak również wyrobów wyróżnionych w kolejnych naborach.
W trzecim naborze do marki dołączyło 9 nowych producentów, a 10 z wcześniejszych edycji uzyskało znak jakości dla kolejnych swoich produktów. Tym samym grono producentów uhonorowanych znakiem jakości liczy już 32 producentów. To zarówno rolnicy, pszczelarze, koła gospodyń wiejskich, rzemieślnicy i przedsiębiorcy. W trzech naborach certyfikat Lokalnej Marki przyznano łącznie ponad 90 produktom lub grupom produktów.
Producenci podpisali umowę na używanie znaku Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej w połowie marca. Certyfikaty zostały przyznane na dwa lata. Po tym czasie, jeśli taka będzie ich wola, będą ponownie przechodzić proces certyfikacji, który sprawdzi, czy wytwarzane produkty nadal są wysokiej jakości.
Lokalna Marka Ziemi Pszczyńskiej to znak jakości i potwierdzenie, że dany produkt pochodzi z powiatu pszczyńskiego, powstał z miejscowych surowców, jest przyjazny środowisku naturalnemu. O przyznaniu marki decydowała komisja certyfikacyjna, w skład której weszli m.in. przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego, Towarzystwa Miłośników Ziemi Pszczyńskiej oraz lokalni producenci.
Koordynatorem marki jest Powiat Pszczyński, a wszelkimi przedsięwzięciami związanymi z Lokalną Marką Ziemi Pszczyńskiej zajmuje się Katarzyna Góra z Wydziału Promocji Powiatu i Integracji Europejskiej Starostwa Powiatowego w Pszczynie.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego