Wolność nie jest dana raz na zawsze
11 listopada mieszkańcy powiatu pszczyńskiego zgromadzili się przy Pomniku Zwycięstwa i Wolności, poświęconemu pomordowanym Polakom w czasie II wojny światowej oraz poległym i pomordowanym powstańcom śląskim, aby oddać hołd tym wszystkim, którzy walczyli i ginęli za wolną Ojczyznę.

Obchody 105. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości rozpoczęto mszą w intencji Ojczyzny w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie. Następnie uczestnicy przemaszerowali w takt muzyki granej przez Orkiestrę Dętą KWK Ziemowit z Lędzin na Plac Zwycięstwa i Wolności. Tam wspólnie odśpiewano „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach ogólnopolskiej akcji „Niepodległa do hymnu”. Posterunek wystawił 133 batalion lekkiej piechoty Wojsk Obrony terytorialnej z Cieszyna.
W swoim przemówieniu starosta pszczyńska Barbara Bandoła podkreślała, że przez 123 lata, gdy Polska nie figurowała na mapie świata, nasz naród nie dał się zniewolić. - Każde kolejne pokolenie zrywało się do powstańczych walk, mając w sercach nadzieję na wolną Polskę. Marzenia kilku pokoleń polskich Patriotów spełniły się 11 listopada 1918 roku. Droga budowania wolnego i suwerennego państwa była długa i trudna. Śląska ziemia musiała poczekać kolejne lata, bo dopiero po trzech powstańczych zrywach i plebiscycie została włączona do Polski. Okazało się jednak wkrótce, że wolność nie jest dana raz na zawsze - mówiła starosta i dodała, że po 1989 roku wróciliśmy na mapę państw demokratycznych. - Od ponad 30 lat wspólnie budujemy Polskę. Nasz patriotyzm wyraża się w zaangażowaniu w sprawy naszej małej Ojczyzny i naszego kraju, czemu daliśmy wyraz 15 października podczas wyborów parlamentarnych. Rekordowa frekwencja zarówno w Polsce, jak i w naszym powiecie, gdzie wyniosła niemal 78% - to sukces naszej demokracji - podsumowała.
Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol zaznaczył, że Plac Zwycięstwa i Wolności jest miejscem wyjątkowo symbolicznym. - Łączy Polskę i Śląsk. Łączy zrywy patriotyczne i walkę o niepodległość. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że po raz kolejny spotykamy się tutaj, w tym wyjątkowym momencie, kiedy dumnie dziękujemy, że mamy wolną Ojczyznę. Patrząc na to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą i na Bliskim Wschodzie dzisiaj możemy powiedzieć, że jesteśmy szczęśliwi, że mamy bezpieczne miejsce na świecie, w Polsce i na Śląsku. Zróbmy wszystko, aby zawsze tak było. Aby nasza wolność, która dana nam była została, jak najdłużej - mówił burmistrz Pszczyny, który odznaczył Kordzikiem przedstawicieli służb mundurowych.
Podczas mszy i części oficjalnej wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Perła z Ukrainy, który działa przy Centrum Oazowym Parafii w Dolinie. Zespół składa się z dzieci i młodzieży pochodzenia polskiego, która uczy się zwyczajów i tradycji oraz poznaje historię i literaturę polską. Antonina Stroka, wychowanka Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie zaśpiewała „Deszcz, jesienny deszcz”.
Delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem na Placu Zwycięstwa i Wolności. 11 listopada to również dzień św. Marcina, patrona Kurkowych Bractw Strzeleckich. Z tej okazji samorządowcy podziękowali Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu z Pszczyny. Na zakończenie odśpiewany został także utwór patriotyczny „Rota”.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego