Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Ogródki działkowe łączą kolejne pokolenia mieszkańców

2 września w Domu Działkowca odbyły się obchody 95-lecia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Owoc Naszej Pracy” w Pszczynie. Pszczyński ogród działkowy jest jednym z najstarszych na Śląsku.

Działkowicze odznaczedni złotą odznaką stoją w domu działkowca i pozuja do zdjęcia

Historia Rodzinnego Ogrodu Działkowego „Owoc Naszej Pracy” w Pszczynie sięga 1928 roku, kiedy to książę pszczyński przekazał część swoich ziem bezrobotnym. Dziś ogród zajmuje ponad 9 hektarów. Ponad 200 działek jest pielęgnowanych przez ponad 350 członków.

Towarzystwo Ogródków Działkowych i Przydomowych „Owoc Naszej Pracy” zostało zarejestrowane 14 marca 1935 r. Po II wojnie światowej ogród rozkwitał. W dziejach pszczyńskiego ROD ważny był rok 1969, kiedy to oddano do użytku Dom Działkowca. Od tej pory działkowcy mają zaplecze dla swej działalności. Znajdująca się tu sala jest udostępniana mieszkańcom na organizowanie różnych imprez i spotkań.

Uroczystość w „Domu Działkowca” prowadzili Anna Szydłowska, prezes ROD Pszczyna oraz wiceprezes Kamil Widłok.

W trakcie obchodów jubileuszu wręczono odznaki Polskiego Związku Działkowego. Burmistrz Dariusz Skrobol i Eugeniusz Mizera zostali odznaczeni odznaką „Za Zasługi dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych”.

Złotą odznakę otrzymali: Janina Jerczyńska, Anna Ostrowska, Jadwiga Szczerbowska, Kazimierz Gawlik, Józef Solarski, Andrzej Skoczyński.

Srebrne odznaczenia otrzymali: Eugeniusz Śledziński oraz Maria Łepska.

Odznaki brązowe odebrali: Stanisław Norek, Piotr Pyrtek, Marian Góra, Mirosława Grajcarek, Barbara Abrantowicz, Elżbieta Posełkiewicz, Elżbieta Hamerlak, Hanna Muszyńska, Anna Szydłowska.

Działkowcom gratulowali samorządowcy: burmistrz Dariusz Skrobol i wicestarosta Damian Cieszewski, który podkreślał, że ogrody to miejsce wypoczynku, spotkań i integracji lokalnej społeczności. - Widać, że się rozwijacie. Nie ma nic piękniejszego niż przyglądanie się, jak rośnie to, co sami pielęgnujemy. W ogrodzie można zamknąć za sobą świat, znaleźć spokój i siły do dalszego działania. Tego wszystkim działkowcom życzę, a zarządowi - inspiracji do dalszych owocnych działań - mówił Damian Cieszewski i podkreślił, że z ogrodów korzystają także uczniowie okolicznych szkół, którzy przychodzą na spacery i lekcje biologii.

W trakcie święta pszczyńskich działkowców gwiazdą wieczoru był Robert Korólczyk z Kabaretu Młodych Panów. Działkowicze biesiadowali z zespołem Luxe Band.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Maturzyści zakończyli naukę w szkołach Powiatu Pszczyńskiego

    25 kwietnia był wyjątkowym dniem dla blisko 380 uczniów klas maturalnych, którzy zakończyli edukację w trzech szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński. Pożegnanie maturzystów stało się nie tylko okazją do wspomnień, podziękowań nauczycielom i wychowawcom, ale także do uhonorowania uczniów za ich osiągnięcia edukacyjne, sportowe oraz zaangażowanie w życie szkolnej społeczności.

  • Ogólne

    Rondo Braci Gazda upamiętnia legendy pszczyńskiego kolarstwa

    Rondo u zbiegu ulic Staromiejskiej, Batalionów Chłopskich i Żorskiej w Pszczynie, wybudowane i oddane do użytku w 2024 r. przez Powiat Pszczyński, oficjalnie otrzymało nazwę Rondo Braci Gazda. Uroczystość nadania imienia odbyła się 25 kwietnia i była wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych Kazimierza i Stanisława - wybitnych kolarzy pochodzących z tej części Pszczyny.

  • Bezpieczeństwo

    Bezpieczeństwo w czasie burz

    Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi 2. i 3. stopnia przed burzami na terenie województwa śląskiego, apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa.