Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Wisła Wielka świętuje 800-lecie

Historię tworzą mieszkańcy. Społeczność Wisły Wielkiej jest zaangażowana i pełna pomysłów, co było doskonale widać m.in. podczas jubileuszowych uroczystości.

Mali chłopcy ubrani w niebiesko-czerwone stroje piłkarskie idą drogą w korowodzie i machają rękami

Świętowanie rozpoczęła msza w kościele pw. Trójcy Przenajświętszej. Następnie uczestnicy przemaszerowali w barwnym korowodzie, na czele z orkiestrą dętą i mażoretkami, w którym zaprezentowały się sołeckie grupy i organizacje. Część oficjalna odbyła się na boisku sportowym.

- Mało kto dożywa 100 lat, a myśmy dożyli 800 lat - mówił Piotr Rabaszowski, sołtys Wisły Wielkiej.

Miejscowy historyk, Józef Spek zaznaczył, że niewiele jest miejscowości, które mogą się pochwalić aż takim jubileuszem. Pierwsza wzmianka o miejscowości datowana jest na 1223 rok. Wiemy z niej, że w kasztelanii cieszyńskiej była miejscowość Wisła i na jej bazie powstały dwie, które w tym roku świętują 800-lecie - Wisła Mała - niemiecka i Wisła Wielka - polska. Historię tworzą mieszkańcy. I z dokumentu z XV wieku znamy pierwszego mieszkańca Wisły Wielkiej. Był nim wymieniony w przywileju wydanym przez księżnę Helenę Andrzej Jałowiec ze Strumienia.

Jak przystało na jubileusz, nie zabrakło życzeń i gratulacji. - 800 lat to ponad 30 pokoleń, które tworzyły to, co dzisiaj jest w Wiśle Wielkiej. To zielona miejscowość, którą tworzą ludzie zaangażowani, z wieloma pomysłami. Widać, jak świetnie funkcjonujecie - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który na ręce sołtysa Piotra Rabaszowskiego wręczył pamiątkowy grawer i list gratulacyjny.

W części artystycznej wystąpiły dzieci z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Wiśle Wielkiej, zespoły regionalne z gminy Pszczyna oraz Miejska Orkiestra Dęta „Cieszynianka”. Popis umiejętności dały - Mażoretki Fresh z Pszczyny. W dalszej części wystąpił zespół HaNuta, a następnie mieszkańcy bawili się na potańcówce.

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Oświata

    Maturzyści zakończyli naukę w szkołach Powiatu Pszczyńskiego

    25 kwietnia był wyjątkowym dniem dla blisko 380 uczniów klas maturalnych, którzy zakończyli edukację w trzech szkołach ponadpodstawowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński. Pożegnanie maturzystów stało się nie tylko okazją do wspomnień, podziękowań nauczycielom i wychowawcom, ale także do uhonorowania uczniów za ich osiągnięcia edukacyjne, sportowe oraz zaangażowanie w życie szkolnej społeczności.

  • Ogólne

    Rondo Braci Gazda upamiętnia legendy pszczyńskiego kolarstwa

    Rondo u zbiegu ulic Staromiejskiej, Batalionów Chłopskich i Żorskiej w Pszczynie, wybudowane i oddane do użytku w 2024 r. przez Powiat Pszczyński, oficjalnie otrzymało nazwę Rondo Braci Gazda. Uroczystość nadania imienia odbyła się 25 kwietnia i była wyrazem uznania dla osiągnięć sportowych Kazimierza i Stanisława - wybitnych kolarzy pochodzących z tej części Pszczyny.

  • Bezpieczeństwo

    Bezpieczeństwo w czasie burz

    Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Katowicach, w związku z ostrzeżeniami meteorologicznymi 2. i 3. stopnia przed burzami na terenie województwa śląskiego, apeluje o zachowanie zasad bezpieczeństwa.