Rodzicielstwo zastępcze to jedna z najpiękniejszych misji jaką może podjąć człowiek
30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. W powiecie pszczyńskim to ważny dzień dla 83 rodzin zastępczych, trzech rodzinnych domów dziecka i 147 dzieci, które wychowują. Podczas uroczystego spotkania w pszczyńskim skansenie władze powiatu oraz kierownictwo jednostki wspierającej podziękowały zawodowym rodzinom zastępczym za zaangażowanie i trud wkładany w wychowywanie dzieci.

Rodziny zastępcze zapewniają opiekę dzieciom w najtrudniejszych dla nich chwilach. Każdego roku w powiecie pszczyńskim trzeba zabezpieczyć ok. 40 dzieci. Dzięki rodzinom zastępczym każde z nich otrzymuje dom oraz szansę, by nadal żyć i wychowywać się w rodzinie. Rodziny zastępcze dają to, co najważniejsze - opiekę, miłość i bezpieczeństwo oraz ochronę przed doznawaniem kolejnych krzywd, przed porzuceniem, samotnością czy zaniedbaniem. Stwarzają im szansę na prawidłowy rozwój.
W powiecie pszczyńskim 147 dzieci wychowuje się w różnych formach pieczy zastępczej - w 83 rodzinach zastępczych (36 niespokrewnionych, 39 spokrewnionych, 8 zawodowych, w tym trzech pełniących funkcję pogotowia rodzinnego i jednej specjalistycznej) oraz trzech rodzinnych domach dziecka.
- Co roku z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, przypominamy o tej wspaniałej idei i ludziach, którzy znaleźli w swoim życiu i w swoim domu miejsce dla nie swojego dziecka. Jestem dumna, że powiat pszczyński ma takich cudownych ludzi, którzy potrafią otworzyć się szeroko na potrzebujące i cierpiące dzieci, zapewniając azyl, spokój, dom, opiekę i bezpieczeństwo. Wszystkim wspaniałym rodzicom, którzy sprawują pieczę zastępczą nad dziećmi, życzę jak najwięcej szczęśliwych dni i spełnienia w pełnieniu tej pięknej misji - mówi starosta pszczyńska Barbara Bandoła dziękując rodzinom zastępczym za miłość, troskę i podjęcie się trudu wychowania drugiego człowieka
Podczas spotkania Katarzyna Motyka - kierownik Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w powiecie pszczyńskim wspólnie z pracownikami oraz starosta Barbara Bandoła podziękowały zawodowym rodzinom zastępczym.
Spotkanie było okazją do wręczenia specjalnych gratulacji dla Wiesławy Lis, która obchodzi 20-lecie bycia rodzicem zastępczym. Dokładnie dwie dekady temu podjęła się samodzielnie opieki nad dwójką podopiecznych placówki opiekuńczo-wychowawczej w ramach niezawodowej rodziny zastępcze. Potem byli kolejni podopieczni. Od 2012 r. tworzy zawodową rodzinę zastępczą o charakterze pogotowia rodzinnego. Otacza opieką i wsparciem dzieci, młodzież które aktualnie tego potrzebują w każdym niemal wieku począwszy od noworodków do pełnoletności. Łącznie w tych minionych 20 latach przebywało pod jej opieką w ramach rodziny zastępczej 38 podopiecznych. - Nie wyobrażam sobie żyć w inny sposób. Ważne jest dla mnie budowanie godności drugiej osoby, poczucie, że dziecko czuje się lepiej, wychodzi z trudnej sytuacji. Rodziny zastępcze są na tu i teraz i dają z siebie 100% - mówi Wiesława Lis.
Spotkanie zostało przygotowane przez Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej, czyli jednostkę organizacyjną Powiatu Pszczyńskiego, która zajmuje się pozyskiwaniem i wspieraniem rodzin zastępczych na naszym terenie. Spotkanie uświetniły wokalistki Powiatowego Ogniska Pracy Pozaszkolnej w Pszczynie: Zofia Kałamała i Antonina Stroka.
Zawodowe rodziny zastępcze w powiecie pszczyńskim
Rodzinne domy dziecka: Mariola i Dariusz Paralukowie z Pielgrzymowic, Ewa i Jacek Loszyńscy z Pszczyny, Teresa i Włodzimierz Filipscy z Warszowic. Zawodowe rodziny zastępcze pełniące funkcję pogotowia rodzinnego: Wiesława Lis z Pszczyny, Wioletta i Rafał Achtelikowie z Góry, Barbara i Krzysztof Warkoczowie z Radostowic, zawodowe rodziny zastępcze: Krystyna i Mirosław Tatojowie z Pszczyny, Danuta i Krzysztof Kościelniakowie z Frydku, Dominika i Szymon Stańkowie z Pawłowic, Sabina i Józef Warkoczowie z Jankowic, rodzina zawodowa specjalistyczna: Małgorzata i Mirosław Gorzędowscy z Woli.
Ciągle potrzeba nowych rodzin zastępczych
Rodzicami zastępczymi mogą być małżeństwa lub osoby samotne. Powinni posiadać predyspozycje i odpowiednią motywację do pełnienia pieczy zastępczej. W przypadku rodziny zastępczej niezawodowej co najmniej jedna osoba tworząca tę rodzinę musi posiadać stałe źródło dochodów. Rodzice zastępczy muszą zadbać o odpowiednie warunki bytowe i mieszkaniowe dla przyjętego dziecka. Nie mają to być ponadstandardowe warunki - ważne, żeby dziecko miało swoje miejsce do życia. Rodzice zastępczy dbają o właściwą edukację, rozwój zainteresowań i wypoczynek.
Każdy rodzic zastępczy musi przejść trzymiesięczne szkolenie. Organizator Rodzinnej Pieczy Zastępczej prowadzi szkolenia dla kandydatów na rodziców zastępczych. Rodzice zastępczy opiekujący się dzieckiem, zawsze mogą liczyć na wsparcie specjalistów, koordynatora pieczy zastępczej. Opiekun zastępczy otrzymuje pomoc pieniężną na częściowe pokrycie kosztów utrzymania dziecka, w wysokości odpowiedniej do sprawowanej formy opieki.
Wszystkie zainteresowane osoby mogą zgłosić się do siedziby Organizatora Rodzinnej Pieczy Zastępczej w Pszczynie przy ul. Wiśniowej 2a lub zadzwonić pod nr tel. 32 449 35 14.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego