71. rocznica Zbrodni Katyńskiej
W środę 13 kwietnia na cmentarzu wojennym „Pod Trzema Dębami” odbyły się uroczystości związane z obchodami 71. rocznicy „Zbrodni Katyńskiej”. W trakcie obchodów odsłonięta i poświecona została tablica ku pamięci osób pomordowanych przez NKWD w 1940 r. w Twerze i pochowanych na cmentarzu w Miednoje.
Na tablicy znajdują się nazwiska policjantów i funkcjonariuszy służby więziennictwa.
1. starszy aspirant Jerzy Chlebek (ur. 1888 r.),
2. st. przod. PWŚL Fryderyk Chrobok (ur. 1893 r.),
3. st. post. PWŚL Jan Dragon (ur. 1896 r.),
4. st. sierż. SW Szczepan Donotek (ur. 1896 r.),
5. przod. Franciszek Gnyp (ur. 1897 r.),
6. przod. PWŚL Franciszek Cofała (ur. 1896 r.),
7. post. PWŚL Paweł Gracka (ur. 1885 r.),
8. podkomisarz PWŚL Waldemar Skarski (ur. 1912 r.),
9. st. post. PWŚL Walenty Szromczyk (ur. 1895 r.),
10. st. post. PWŚL Jan Urbańczyk (ur. 1896 r.),
11. post. PWŚL Wiktor Wawrzyńczyk (ur. 1913 r.)
12. post. PWŚL Julian Woźniak (ur. 1901 r.).
W czasie uroczystośc Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa oraz płk. Zbigniew Piątek wręczyli awanse na wyższe stopnie wojskowe. Na stopień sierżanta awansowali: Tadeusz Żyła i Roman Pająk.
Hołd pomordowanym składając symboliczne wiązanki kwiatów oddali: Starosta Pszczyński Paweł Sadza, Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol, I Wicewojewoda Śląski Stanisław Dąbrowa, płk. Zbigniew Piątek, przedstawiciele rodzin pomordowanych, lokalnych władz, kombatantów, Bractwa Kurkowego, Policji, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej oraz uczniowie i nauczyciele miejscowych szkół.
Dalsza część obchodów odbyła się w auli Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego, gdzie można było wysłuchać wykładu przedstawiciela IPN Dariusza Węgrzyna o deportacji Polaków do ZSRR i warunkach ich pobytu.
Po wykładzie Zarząd Główny Związku Sybiraków przyznał Odznakę Honorowego Sybiraka Sekretarzowi Powiatu Szymonowi Sekcie oraz Jackowi Gałuszce.
Została także otwarta okolicznościowa wystawa poświęcona tematyce Sybiraków.