Wieża widokowa oficjalnie otwarta
Wieżę widokową w Wiśle Małej można odwiedzać od niespełna 4 miesięcy, ale wpisała się już jako stały punkt atrakcji na mapie powiatu pszczyńskiego. We wtorek, 25 kwietnia odbyło się oficjalne otwarcie obiektu połączone z konferencją, podsumowującą projekt Life.Vistula realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach we współpracy z partnerami.

Lokalizacja 15-metrowej wieży nie jest przypadkowa. To z niej najlepiej widać „Ptasią Beczkę”, czyli sztuczną wyspę dla ptaków wybudowaną na Jeziorze Goczałkowickim. Wieża służy również ornitologom do obserwacji ptaków oraz jako punkt do monitorowania zbiornika przez służby ratownicze.
Mirosława Mierczyk-Sawicka, Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach mówiła, że obszar Natura 2000 na terenie powiatu pszczyńskiego upodobało sobie aż 29 gatunków ptaków z załącznika I tzw. Dyrektywy Ptasiej. - Pokazujemy, jak w niepretensjonalny sposób można chronić środowisko przyrodnicze poprzez osiągnięcie kompromisu pomiędzy funkcjami tego obszaru do jakich został stworzony i powołany - podkreśliła.
- Przez cały czas, kiedy projekt był realizowany wspieraliśmy Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach. Cieszę z tej inicjatywy. Przy drodze między Pszczyną a Strumieniem pojawił się bezpieczny parking z tak dużą atrakcją jak wieża widokowa. Ptaki upodobały sobie „Ptasią Beczkę”, czyli miejsce stworzone przez człowieka, a dzięki wieży widokowej możemy ten ptasi gwar obserwować - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Podczas konferencji podsumowującej projekt, która odbyła się w Strumieniu, Jacek Betleja z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego mówił o pierwszych sukcesach projektu i "Ptasiej Beczki". Ornitolodzy stale monitorują gniazdujące tu ptaki i w 2022 roku na „Ptasiej Beczce” naliczyli 310 gniazd mewy śmieszki, 76 gniazd rybitwy rzecznej oraz 16 gniazd mewy czarnogłowej i jest to największa kolonia tego gatunku w Polsce. Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol omówił atrakcje turystyczne na mapie gminy Pszczyna.
Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Najważniejsze zadania to zabezpieczenie brzegów wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i Zbiorniku Goczałkowickim, remont infrastruktury stawowej oraz uregulowanie ruchu turystycznego. Projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Koszt projektu wyniósł ok. 5,5 mln euro. Budowa wieży widokowej pochłonęła ponad 750 tys. zł.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego