Wystawa o zakonie templariuszy w pszczyńskim muzeum
W Muzeum Militarnych Dziejów Śląska została dzisiaj otwarta wystawa „Templariusze są wśród nas", poświęcona 900-leciu powstania zakonu. Wystawa prezentuje repliki oraz oryginały przedmiotów związanych z tym średniowiecznym zakonem.

Twórcą wystawy jest Stowarzyszenie Szlak Templariuszy, które gości z wystawą w różnych miejscach w Polsce. Zamysłem twórców jest pokazanie historii templariuszy, którzy wiele setek lat temu spełniali swoją rolę na Ziemi Świętej i później w Europie. Wystawa w Pszczynie jest efektem współpracy z „Pro Memoria. Stowarzyszenie Bitwy pod Pszczyną 1939”, które przy ul. Katowickiej 1 w Pszczynie prowadzi Muzeum Militarnych Dziejów Śląska.
Wystawa prezentuje repliki oraz oryginały przedmiotów związanych z templariuszami - elementy uzbrojenia, pieczęcie zakonu, charakterystyczne krzyże, hełmy rycerskie, monety, czy fragmenty ceramiki z zamków templariuszy z Ziemi Świętej. - Każdy, kto odwiedzi wystawę będzie mógł zapoznać się z historią tego średniowiecznego zakonu, która została ciekawie opisana na grafikach. Gorąco zachęcam do zobaczenia ekspozycji, która prezentuje ciekawostki o Zakonie Ubogich Rycerzy Chrystusa i Świątyni Salomona. Templariusze to zakon wielu zagadek i legend - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.
Podczas otwarcia wystawy prelekcję wygłosili Tomasz Sajko - prezes Stowarzyszenia Szlak Templariuszy oraz prof. Marian Małecki z pszczyńskiego stowarzyszenia „Pro Memoria”.
- To zaszczyt, że możemy pokazać czym się interesujemy i co udało nam się przez wiele lat zebrać. Szlak Templariuszy skupia różne osoby. Od 5 lat jeździmy po całej Polsce, gdzie przybliżamy poprzez pokazanie rekwizytów, strojów, opisaną historię, artefakty w gablotach los tych ludzi i ważną rolę, jaką spełniali wtedy w Europie - mówiła Tomasz Sajko, kurator wystawy, prezes Stowarzyszenia Szlak Templariuszy. Podkreślał, że stowarzyszenie czerpie z ogromnej wiedzy prof. Mariana Małeckiego na temat templariuszy.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego