Widok na śląskie morze z wieży obserwacyjnej
15-metrowa wieża obserwacyjna nad Zbiornikiem Goczałkowickim w Wiśle Małej jest najnowszą atrakcją turystyczną w naszym powiecie. Na zaproszenie Mirosławy Mierczyk-Sawickiej - Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach samorządowcy wzięli udział w spotkaniu, podczas którego podsumowano projekt i rozmawiano o możliwych kierunkach dalszej współpracy.

- Wieża ma służyć obserwacji ptaków, które zakładają gniazda na powstałej wcześniej w ramach tego samego projektu Ptasiej Beczce. Będzie też wykorzystywana przez służby przy podejmowanych działaniach - mówiła Mirosława Mierczyk-Sawicka, dyrektor RDOŚ w Katowicach, dziękując samorządom Powiatu Pszczyńskiego i Gminy Pszczyna za wsparcie przy realizacji projektu.
Wieża cieszy się zainteresowaniem mieszkańców i turystów, których może zachwycić roztaczający się widok na nasze śląskie morze. - To perspektywiczny obiekt pod kątem turystycznym i przyrodniczym oraz świetne miejsce na lekcje przyrody w terenie, gdzie uczniowie będą mogli z bliska obserwować bogactwo gatunków ptaków, które żyją na terenie Zbiornika Goczałkowickiego. Przyroda jest tu na wyciągnięcie ręki - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.
Przy wieży powstała niezbędna infrastruktura - parking, chodnik, a także altana. Znajduje się przy trasie Pszczyna-Strumień (DW 939).
Kilka lat temu Powiat Pszczyński podpisał porozumienie z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska w Katowicach dotyczące realizacji projektu. Na jego podstawie udostępnione zostały grunty Skarbu Państwa w celu utworzenia ptasiej wyspy. Powiat pomagał także organizacyjnie przy realizacji projektu.
Głównym celem projektu LIFE.VISTULA.PL jest zabezpieczenie siedlisk ptaków, w szczególności ślepowrona i rybitwy rzecznej, w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły. Najważniejsze zadania zaplanowane do realizacji to zabezpieczenie brzegów wysp na stawach hodowlanych, żwirowniach i Zbiorniku Goczałkowickim, remont infrastruktury stawowej oraz uregulowanie ruchu turystycznego. Projekt realizowany przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska w Katowicach jest finansowany ze środków Unii Europejskiej i Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego