Prace młodych, zdolnych artystek na wystawie w Centrum Przesiadkowym w Pszczynie
Wystawę młodych mieszkanek powiatu pszczyńskiego Weroniki Kalkowskiej i Moniki Kolarczyk, można oglądać w budynku obsługi podróżnych przy ul. Sokoła w Pszczynie.
Na wystawę składa się blisko 30 obrazów Weroniki Kalkowskiej, absolwentki I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie i Moniki Kolarczyk, uczennicy III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. W swoich obrazach przedstawiają portrety m.in. postacie z filmów i seriali.
W przeszklonym budynku Centrum Przesiadkowego wystawy organizowane są od ponad dwóch lat. W tym czasie można było oglądać tam m.in. obrazy na szkle Zbigniewa Grzywy o tematyce religijnej, obrazy pszczyńskiej malarki Moniki Balcar-Konieczny oraz Klubu Plastyków „Zdrzadełko”, zdjęcia fotografów Okręgu Śląskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody, fotografie Andrzeja Grynpetera, Mieczysława Wielomskiego i Mirosława Raka.
Wystawa jest częścią projektu „Przesiądź się na kulturę”. To seria wydarzeń kulturalnych organizowanych przez Powiat Pszczyński przy Centrum Przesiadkowym i nie tylko. W ramach projektu zorganizowane zostały plenerowe koncerty z udziałem uzdolnionej młodzieży, lokalnych zespołów i chórów oraz wystawy.
Kim są młode artystki?
Weronika Kalkowska od najmłodszych lat lubiła rysować. Uczęszczając do I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie polubiła malować portrety. Zdecydowała, że chce pokazać innym swoje prace i postanowiła ćwiczyć rysunek od postaw. Zaczęła uczestniczyć w konkursach plastycznych odnosząc liczne sukcesy, które motywują ją do stawania się coraz lepszą w tym, co kocha robić. Liczy, że jej portrety nauczą innych odnajdywać piękno w każdym człowieku.
Monika Kolarczyk jest uczennicą III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie, a jej pasją jest rysowanie. Od dziecka uwielbiała to zajęcie i z biegiem czasu zaczęła się coraz bardziej w nim rozwijać. Najbardziej lubi tworzyć portrety swoich ulubionych postaci z filmów i seriali. Do rysowania używa kredek i ołówka. Od 5 lat prowadzi konto na Instagramie, gdzie prezentuje swoje prace. Trzy razy brała udział w Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych dla Dzieci i Młodzieży, gdzie otrzymała wyróżnienie na poziomie gminnym. Natomiast w zeszłym roku zdobyła nagrodę główną w swojej kategorii wiekowej.
Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego