Z prac Komisji Edukacji, Kultury i Sportu

Posiedzenie Komisji w dniu 16 października br.

W dniu 16 października br. o godz. 1300 odbyło się posiedzenie Komisji Edukacji, Kultury i Sportu, które otworzył jej Przewodniczący Józef Pabin. Tematem posiedzenia było omówienie materiałów oświatowych przygotowanych na sesję w miesiącu październiku pn. „Ocena stanu bazy placówek oświatowo-wychowawczych prowadzonych przez powiat pszczyński”, które omówiła zaproszona na posiedzenie Krystyna Świerkot-Żmij Naczelnik Wydziału Oświaty. Poinformowała, iż podczas sesji dodatkowo zobrazuje za pomocą rzutnika: wnętrze i wygląd z zewnątrz szkół, wyposażenie, kształtowanie się niżu demograficznego (wykres), jak również dopowie pewne fakty historyczne nt. szkół oraz poda informacje o niepublicznych placówkach oświatowych, wykaz ilości zatrudnionych nauczycieli wraz z obsługą, przekrój zawodów, stan aktualny nauczycieli dyplomowanych. Przekazała, że w Strateg Oświaty w roku 2001 zostały zaplanowane remonty na kwotę 20.675 zł., z czego do tej pory zostało wykorzystanych 12.420.971 zł. Podkreśliła, iż najwięcej sprzyjających możliwości do ich wykonania pojawiło się podczas obecnej kadencji. Członkowie Komisji zasugerowali, iż należałoby ująć w w/w wystąpieniu symulację niżu demograficznego w stosunku do naboru i podać liczebność klas, informacje na temat hal finansach na ten cel, jak również zaakcentować problem dot. lokum Szkoły Specjalnej i Poradni oraz nie najlepszej komunikacji, a na koniec należałoby wymienić potrzeby poszczególnych szkół. Kolejno Komisja zaopiniowała pozytywnie projekty uchwał Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawach: wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w Powiatowym Ośrodku Sportu i Rekreacji w Pszczynie, przyjęcia regulaminu korzystania z obiektu hali sportowej w Pszczynie przy ul. Zamenhoffa 5a, przyjęcia „Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Pszczyńskiego na lata 2007-2013”, zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2007 rok, ustalenia najniższego wynagrodzenia zasadniczego oraz uzgodnienia wartości jednego punktu w złotych dla pracowników nie będących nauczycielami zatrudnionych w szkołach i placówkach oświatowych prowadzonych przez Powiat Pszczyński. Posiedzenie zakończyło się wnioskiem do Zarządu Powiatu, by na najbliższej sesji Rady Powiatu z okazji Dnia Edukacji Narodowej wręczyć nauczycielom i stypendystom nagrody Starosty.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.