Z prac Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

Posiedzenie Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrona Środowiska w dniu 10 października br.

W dniu 10 października br. Przewodniczący Komisji Stanisław Mazurczyk otworzył o godzinie 1100 w siedzibie Centrum Przedsiębiorczości S.A w Woli posiedzenie Komisji Gospodarki, Rolnictwa i Ochrony Środowiska. Centrum reprezentował Zbigniew Korzekwa Prezes Zarządu. Celem posiedzenia było zapoznanie się ze stanem mienia powiatu – Centrum Przedsiębiorczości S.A w Woli. Jako pierwszy głos zabrał Prezes Centrum, który poinformował, że Spółka zainwestowała w majątek Parku Przemysłowego „Ziemia Pszczyńska” tj. budynek ZLZ kwotę 54.500,00 zł. netto 66.490,00 zł. brutto poprzez likwidację podjazdu dla niepełnosprawnych oraz remont kapitalny schodów wejściowych. Ponadto Spółka zamierza zainwestować (dokonano już wyboru wykonawców) w majątek Parku Przemysłowego kwotę 21.395,03 zł. netto (26.101,94 zł. brutto) poprzez wymianę: 10 szt. okien w gabinetach lekarskich (21.395,03 zł. netto), 2 szt. drzwi wejściowych do budynku (26.101,94 zł. netto). W ramach projektnijnego została już opracowana dokumentacja: Studium wykonalności dla PP „ZP” oraz Ocena oddziaływania na środowisko dla PP „ZP”. Następnie podał, iż budynek w którym znajduje się siedziba Centrum w całości spółka dzierżawi (umowa na cza nieokreślony), ale większość pomieszczeń wynajmuje innym podmiotom, na czym zarabia. Jeśli chodzi o teren Parku Przemysłowego nie jest on własnością Centrum, nie posiada nawet umów bezterminowych. Po przyjęciu przez Radę Powiatchwały w sprawie przekazania 230 tyś. na remont wewnętrznej drogi na terenie Parku odbył się przetarg, wyłoniona firma po skończonej pracy wystawi fakturę i wtedy ma nadzieję, że Staroście Pszczyńskiemda się skomunalizować ten teren, bowiem wykonanie tego remontu było tego warunkiem. W związku z zamysłami, by Powiat przejął majątek Skarbu Państwa zrodził się temat związany z akcjonariuszami w Centrum, którymi są jednostki samorządu terytorialnego i jedna osoba fizyczna (jedna akcja ma wartość nie większą niż 100 zł.) ta ostatnia dużo zyskuje w momencie kiedy pozostali akcjonariusze wnieśliby cokolwiek więcej do spółki, bowiem wówczas wartość akcji rośnie. W związku z powyższym pojawiła się koncepcja wymuszonego wykupu w stosunku do akcjonariusza w postaci osoby fizycznej, która pojawi się w formie projektu na Walnym Zgromadzeniu w lutym 2008 r. a akcje o których mowa musi wykupić któryś z pozostałych akcjonariuszy. Drugą priorytetową sprawą jest zlikwidowanie wiat na terenie byłego przystanku autobusowego. Następnie przekazał, że zamysł jest taki, by po przejęciu majątku przez Powiat wnieść go aportem do Spółki, a ta posiada wiele pomysłów co z nim potem zrobić. Poinformował, iż Spółka jest rodzaju non-profit i dzięki temu, że obecnie realizuje 8 projektów unijnych, zatrudnia 16 pracowników umysłowych (plus dwóch fizycznych), finansowanych z projektu. W związku z oszczędnościami z tytułu wynagrodzeń i przychodami z najmu w tym roku Spółka wypracowała zysk. Wykazana nadwyżka została zainwestowana m.in. na likwidację podjazdu dla niepełnosprawnych 54.500,00 zł. netto, wymianę 11 okien 21.395,03 zł. netto i drzwi wejściowych do budynku ZLZ kwota 26.101,94 zł. netto. Dodatkowo planowana jest wymiana elewacji w budynku na byłym dworcu autobusowym, ponieważ obecnie się sypie i zagraża bezpieczeństwu. W dalszej części posiedzenia Członkowie Komisji przy udziale Prezesa Spółki dokonali wizji lokalnej obiektów należących do udziałowców Centrum, Skarbu Państwa oraz Kopalni. Stwierdzono, że budynek byłej stołówki świeci pustakami, reszta obiektów zmieniła tylko osobę dzierżawiącą. Na terenie byłych Warsztatów Szkolnych firma REMBRUK podpisała umowę ze szkołą i prowadzi tam praktykę dla uczniów. Po wysłuchaniu Prezesa Zarządu Spółki oraz dokonanej wizji lokalnej Komisja Gospodarki (…) sformułowała następujące stanowisko: Przed przedłużeniem umowy powinny zostać załatwione sprawy własnościowe gruntu i obiektów w celach porządkowych. Faktyczny ich stan jest nie unormowany tzn.: część obiektów należy do udziałowców Centrum, część do Skarbu Państwa, część do Kopalni. Ponadto Komisja uważa, w oparciu o doświadczenia stref ekonomicznych z naszego powiatu, iż wcześniej przedstawiony problem oraz teren bez jakichkolwiek zabudowań stanowią potencjalną przesłankę dla poważnego inwestora. Każdy inwestor wymaga jasnego uregulowania stanu własnośc dogodnych warunków zagospodarowania tj. bez zabudowań, wiat, podłączone media, wybudowana droga dojazdowa. Kolejno Komisja przyjęła pozytywnie następujące projekty uchwał Rady Powiatu Pszczyńskiego w sprawach: przyjęcia „Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Pszczyńskiego na lata 2007-2013”, zmian budżetu Powiatu Pszczyńskiego na 2007 rok.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.