Powiat pszczyński - podstrona

Ogólne

Zaśpiewali chórem dla Śląska

W koncercie "Wszyscy chórem dla Śląska" z okazji 100. rocznicy przyłączenia Ziemi Pszczyńskiej do Polski zabrzmiało pięć pszczyńskich chórów i dwie orkiestry. Widzowie zobaczyli również "Poemat Śląski - Korfanty".

w parku kilkudziesięciu chórzystów wykonuje utwór.

Wydarzenie „Wszyscy chórem dla Śląska” było wielką, muzyczną ucztą z okazji 100-lecia przyłączenia części Górnego Śląska do Polski.

W pierwszej części na scenie w parku zaprezentowały się pszczyńskie chóry. "Per Spasso" z POPP Pszczyna pod dyrekcją Katarzyny Machnik wykonał "Czemuś się zasmuciła" i "Listeczki dymbowy". Chór "Con fuoco" dyrygowany przez Katarzynę Machnik zaśpiewał siutę na chór mieszany "Szlakiem powstańców śląskich". Chór "Lutnia" pod dyrekcją Lilianny Czajkowskiej wykonał "Rotę", "Rotę Górnoślązaków" i "Mazura". Pszczyńska "Lutnia" w tym roku świętuje 115-lecie, a 100 lat temu ówcześni członkowie chóru z ogromnym żarem w sercu śpiewali dla wojsk polskich podczas uroczystości, która odbywała się na rynku w Pszczynie.

Chór Uniwersytetu III Wieku w Pszczynie "Canto Gracioso" dyrygowany przez Halinę Rawecką-Czernik wykonał "Wylecioł mi z krza", "Czemu płaczesz ty powstańcze" i "Dzieweczko ze Śląska".

Chór "Cantemus" dyrygowany przez dr Maję Białas zaśpiewał "Serce w plecaku" oraz "Ej, dostone żytko się kiwie".

Niezwykle wrażenie zrobił wspólny występ pięciu chórów oraz połączonych orkiestr - Ogniska Muzycznego w Pszczynie i Orkiestry Smyczkowej "Śląskie Smyki" działającej pod egidą Ogniska Muzycznego w Tarnowskich Górach, które wykonały wspólnie pieśń powstańczą „Już zachodzi czerwone słoneczko” oraz „Grywom na harmonii”. Tym wielkim chórem dyrygowała Alicja Pacześniak-Słota.

Finałem wydarzenia był „Poemat Śląski - Korfanty”. To utwór słowno-muzyczny na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, który ukazuje się w nich jako patriota walczący o powrót Śląska do Macierzy i silne miejsce Polski w Europie. W tej roli wystąpił Dariusz Niebudek. Autorem poematu jest Wacław Golonka, który zagrał na fortepianie, w towarzystwie muzyków.

- 100-lecie włączenia części Górnego Śląska do Polski to powód do radości, ale też refleksji, bo był to trudny proces. Ślązakom należy się olbrzymi szacunek, że przez wiele stuleci zatrzymali język, kulturę i doprowadzili do ponownego przyłączenia tych ziem do Polski. Wszystkim wykonawcom dziękuję za piękne występy, a pani Joannie Wiktorko za doskonałe poprowadzenie wydarzenia - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Organizatorami wydarzenia były: Powiat Pszczyński, Ognisko Muzyczne w Pszczynie, Gmina Pszczyna, Pszczyńskie Centrum Kultury.

Aktorzy u muzycy Poematu Śląskiego wspólnie ze starostą, wicestarostą i prowadzącą koncert na tle pszczyńskiego zamku.
Wykonawcy "Poematu Śląskiego - Korfanty"

Wprowadzenie: Biuro Rzecznika Prasowego

Inne wiadomości

  • Bezpieczeństwo

    Infolinia dla osób bezdomnych

    W związku z prowadzonymi działaniami w zakresie ochrony ludności podczas nadchodzącej zimy, wzorem lat ubiegłych w Śląskim Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach z dniem 1 listopada uruchomiona zostanie infolinia o bezpłatnym trzycyfrowym numerze telefonu 987.

  • Oświata

    Uczniowie ze Studzienic z wizytą w Starostwie

    Drugoklasiści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzienicach realizują program „Drugoklasistów wędrówki po regionie”, pełen wycieczek i innych aktywności. We wtorek, 29 października odwiedzili Starostwo Powiatowe w Pszczynie, gdzie spotkali się z nimi starosta Grzegorz Wanot i wicestarosta Damian Cieszewski. Mogli też z bliska poznać starostwo i pracę urzędników.