Z prac Komisji Samorządności, Promocji i Rozwoju Powiatu

Posiedzenie Komisji w dniu 8 października br.

Posiedzenie Komisji Samorządności, Promocj Rozwoju Powiatu w dniu 8 października br. rozpoczęło się o godzinie 1400 , zaproszona na posiedzenie Krystyna Świerkot- Żmij Naczelnik Wydziału Oświaty omówiła główny temat posiedzenie tj. „Edukacja - możliwości, szanse i zagrożenia, po czym przekazała, że na sesji w skrócie opowie o każdej z placówek oświatowych, w wyniku czego może wyłonić się ich ocena. Kolejno przekazała, że powiat pszczyński prowadzi 6 zespołów szkół, Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną i Powiatowe Ognisko Pracy Pozaszkolnej. Liczba uczniów we wszystkich typach szkół w ciągu ostatnich lat zmalała z 4060 do 3336 w br. i jest to wynik trwającego od wielu lat spadku liczby urodzeń w naszym powiecie. Obserwuje się jednak zwiększone zapotrzebowanie na usługi edukacyjne świadczone przez szkołę specjalną i Poradnię Psychologiczno-Pedagogiczną. Corocznie przeprowadzone badania pokazują, iż 50 % absolwentów gimnazjów położonych w powiecie wybiera nasze szkoły. W zespołach szkół przygotowano dla młodzieży ofertę kształcenia w 4 technikach, 3 liceach ogólnokształcących, 4 liceach profilowanych, 3 zasadniczych szkołach zawodowych, 1 liceum uzupełniającym, 2 szkołach policealnych, szkole podstawowej specjalnej, gimnazjum specjalnym, zasadniczej szkole zawodowej specjalnej i szkole specjalnej przysposabiającej do pracy. Dla dorosłych skierowana jest oferta kształcenia w gimnazjum dla dorosłych, zasadniczej szkole zawodowej dla dorosłych, liceum ogólnokształcącym dla dorosłych, 2 liceach uzupełniających dla dorosłych,2 technikach uzupełniających dla dorosłych, 2 szkołach policealnych dla dorosłych. Łącznie w powiecie można się kształcić w 16 typach szkół. Następnie omówiła stan bazy oświatowej pod względem remontowym. Jednocześnie zobowiązała się do przygotowania szczegółowego opisu w zakresie informatyzacji szkól powiatowych. Kolejno członkowie komisji zaopiniowali pozytywnie projekty uchwał Rady Powiatu w sprawach: przyjęcia „Planu Rozwoju Lokalnego Powiatu Pszczyńskiego na lata 2007-2013”, przekazania środków finansowych na Fundusz Wsparcia Policji.

Nowe biuro poselskie w Pszczynie

Biuro poselskie Macieja Tomczykiewicza mieści się w Pszczynie przy ul. Piastowskiej 3/5. W tej samej kamienicy swoje pierwsze biuro prowadził ojciec pszczyńskiego posła, Tomasz Tomczykiewicz.

• Zdrowie

Śląscy samorządowcy chcą włączenia w prace nad reformą ochrony zdrowia

W Pszczynie samorządowcy z regionu podpisali list intencyjny w sprawie współpracy w procesie transformacji i organizacji szpitalnictwa na terenie województwa. Efektem Forum samorządowego są także konkretne działania w postaci powołania zespołów roboczych i zwrócenie się do Ministerstwa Zdrowia o ich włącznie w prace nad reformą ochrony zdrowia.

• Dla niepełnosprawnych

Kolejne rozmowy o dostępności

W Starostwie Powiatowym w Pszczynie z inicjatywy Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych odbyło się spotkanie z przedstawicielem Państwowego Funduszu Rehabilitacyjnego Osób Niepełnosprawnych poświęcone budowaniu świadomości społecznej o dostępności.